İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternetTürkiye

Gazeteciler eylemde: Nefesi kesilen sadece gazeteciler değil, halkın haber alma hakkı

0

İstanbul Taksim‘de hafta sonu düzenlenen Onur Yürüşü’nü izleyen habercilere uygulanan polis şiddetini protesto eden gazeteciler, basın meslek örgütlerinin çağrısı üzerine üç ilde eş zamanlı eylem yaptı.

Ankara Valiliği önünde basın örgütlerinin eylem yapmasına polis izin vermedi. 14 basın örgütünün temsilcileri, açıklamalarını valiliğin hemen yanındaki 1979’da suikast sonucu öldürülen gazeteci Abdi İpekçi Parkı’ndaki anıt önünde gerçekleştirdi. TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda‘nın okuduğu ortak açıklamada, “Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin! Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!” denildi.

AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ın cumartesi günü darp edilerek gözaltına alınması hatırlatılan açıklama şöyle:

‘Yasadışı genelgeyle şiddetin dozu arttı’

“Anayasa ile güvence altına alınan protesto hakkı fiilen yasaklanmış durumda. Geçim sıkıntısı yaşayan, haksızca işten atılan, mahallesine, ormanına, denizine sahip çıkmak isteyen, kimliklerine saldırılmasına karşı çıkan insanlar polis ve jandarma şiddetine uğruyor, seslerini duyuramıyor. İşte hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir.

Ancak meslektaşlarımız toplum adına görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalıyor. İçişleri Bakanlığının gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasadışı genelgesinin ardından, bu şiddet çok daha tehlikeli bir hâl almış durumda.

26 Haziran Cumartesi günü LGBTİ+ bireylerin ve onlara destek veren yurttaşların düzenlemek istediği onur yürüyüşüne müdahale eden güvenlik görevlileri, uygulanan şiddeti kayda almak isteyen AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boyuna bastırarak nefessiz bırakmak istedi. Güçlükle “Nefes alamıyorum” diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü.

‘Gazetecilik suç değildir’

ABD’de bir polis tarafından aynı yöntemle öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial yaratmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir. Aynı gün başka meslektaşlarımızın da işlerini yapmaları engellendi. Darp edilen, taciz edilen, çektikleri görüntüleri silmek zorunda bırakılan meslektaşlarımız oldu.

Kolluk güçleri bu kanun tanımaz uygulamaları ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir. Nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın haber alma hakkıdır. Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha, gür bir sesle haykırıyoruz.

Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız! Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!” denildi.

İstanbul’daki eylemde ise gazeteciler Cağaoğlu‘ndan İstanbul Valiliği önüne yürüdü. Gazeteciler “Çek elini basından. Nefes alamıyoruz”, “Gazeteci susarsa herkes susar, susmayacağız”, “Özgür basın susturulamaz” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Açıklama yapan basın meslek örgütleri şöyle;

 • Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği
 • Basın Konseyi
 • Çağdaş Gazeteciler Derneği
 • Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
 • Diplomasi Muhabirleri Derneği
 • DİSK Basın-İş
Ekonomi Muhabirleri Derneği
 • Gazeteciler Cemiyeti
 • Haber-Sen
 • İzmir Gazeteciler Cemiyeti
 • Parlamento Muhabirleri Derneği
 • Samsun Gazeteciler Cemiyeti
 • Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
 • Türkiye Gazeteciler Sendikası
 • Türkiye Gazeteciler Federasyonu
 • Türkiye Haber Kameramanları Derneği

You may also like

Comments

Comments are closed.