ManşetTürkiye

Garo Paylan: Yalnızca kaybettirmek değil, kazanmak istiyoruz

0

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ortak aday fikrine halen açık olduklarını, Tekin’in yorumunun sadece bir soruya yanıt olduğunu, bakanlık verilip verilmemesinin HDP’nin umrunda olmadığını belirtti. Paylan, “Ortaklaşılan ilkelerle çıkaracağımız cumhurbaşkanı adayımızın yüzde 80’le kazanacağını iddia ediyoruz” dedi.

Daktilo1984’ün Youtube yayını Müşahit’te Aybike Boyacıoğlu ve Barış Ertürk’e konuşan Paylan, Türkiye’de hali hazırda var olan siyasi geleneği şu şekilde değerlendirdi:

“AKP’nin temsil ettiği çizginin Türkiye’ye bir hayır getirmediğini gördük. İki siyasi gelenek var Türkiye’de şu an; biri bugün AKP’nin temsil ettiği daha milliyetçi muhafazakar, sağ ittifak olarak değerlendiriliyor; biz bu ittifakın Türkiye’ye pek hayır getirmediğini gördük. Türkiye’de eşitsizlikleri arttırdı, ekolojik bir yıkım yarattı, kadın özgürlüğü konusunda hiçbir iddiası yok. Ve ne zaman bu çizgi demokrasi demişse faşizan bir noktaya savrulduk. Öte yandan CHP’nin temsil ettiği çizginin de aslında geçmişte Türkiye’ye pek çok acılar yaşattığını, son zamanlarda belli çabalar içinde olmasına rağmen gelinen noktada Türkiye’ye eksik bir demokrasi vadettiğini görüyoruz.”

‘HDP’nin kendisi bir ittifaktır’

HDP’nin ilan edeceğini açıkladığı Emek ve Özgürlük İttifakı hakkında soruları yanıtlayan Paylan, aslında HDP’nin kendi içinde farklı halkların, farklı inançların, kadın ve ekoloji örgütlenmelerinin bir ittifakı olduğunun altını çizdi:

“Biz HDP olarak bu eksik demokrasi önerilerine ve kayda alınmasına dahi gerek olmayan faşizan çizgiye karşı üçüncü bir yol önerisiyle toplumun karşısına çıktık; HDP’yi kurarak bunu yaptık ve HDP aslında kendisi bir ittifaktır.

Parlamento seçimleri için söylüyorum özellikle bu iki çizgiyle de bir arada olmayacağımızı ilan ettik. İki masada da değiliz. Geçenlerde Emek ve Özgürlük İttifakını ilan edeceğimizi açıkladık biliyorsunuz, bu sol sosyalist partilerle yaptığımız bir ittifakın adıdır ama bu tek ittifakımız değildir, ekoloji ve kadın örgütleri ile Kürdistani siyasi partilerle yaptığımız ittifaklar da var.

Asıl amacımız bunları da güçlendirmek ve HDP’yi olabilecek en güçlü şekilde meclise taşımaktır. Faşist çizgiyi, AKP ve MHP birlikteliğini tarihin çöp sepetine atmak istiyoruz ama eğer diğer ittifak kazanacaksa da onun da mecliste yapıcı bir ana muhalefete ihtiyacı var. Gerekiyorsa yönetimin bir parçası olacağız, eğer dışarıda bırakılmaya çalışılırsak da mecliste bir ana muhalefet partisi olarak etkinlik göstermeye devam edeceğiz”

‘Ortak aday fikrine açığız’

HDP’nin 2021 yılında yayınladığı tutum belgesini hatırlatan Paylan bu belgedeki ilkelerin herkesin kabul edebileceği demokrasi, bağımsız yargı, basın özgürlüğü, kadınların özgür olması, ekolojik bir yaşam, ekonomide adalet gibi ilkeler olduklarını hatırlattı:

“Muhalefete dedik ki gelin biz ortak aday fikrine açığız, Altılı Masa’da olmak istemiyoruz ama ortak adayın hem kapsayıcı olması hem de ilk turda kazanması için bir müzakere yürütelim ve ilkeler üzerinde uzlaşalım.

Üzerinden bir yıl geçti hiçbir adım atılmadı. İktidar her gün HDP ile misin değil misin diye muhalefeti rahatlıkla huzursuz edebiliyor. Oysa, seçimden sonra altı ay veya bir yıl içinde anayasa değişikliğini katılımcı bir biçimde yapacağız, yasalar çıkarılacak, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, kadın özgürlüğü konusunda şu adımları birlikte atacağız diye toplumun önüne birlikte çıkabilsek bundan bir sinerji yakalanır.”

‘Ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarabilirsek yüzde 80 oyla kazanırız’

Gürsel Tekin’in bakanlık yorumunun Altılı Masa’da yarattığı tartışmayı değerlendiren Paylan, Tekin’in yorumunun sadece bir soruya yanıt olduğunu, bakanlık verilip verilmemesinin HDP’nin umrunda olmadığını belirtti:

“Asıl önem arz eden şu; Türkiye uçurumun kenarına doğru sürükleniyor. Ve bu sürüklenmeden en büyük zararı biz görüyoruz. Bu noktada farklı düşünen siyasi partilerin sorumlu davranıp ülkeyi uçurumun kenarından kurtarması gerekir. Biz gelin müzakere edelim ve ülkeyi nasıl bu durumdan çıkaracağımızı konuşalım, diyoruz. Bu tekleşmek anlamına gelmez, kendimizden vazgeçmek anlamına da gelmez. Bu ülkeyi uçurumun kenarından kurtarma iradesini göstermek anlamına gelir.

Bunu başarabilirsek bizim bir iddiamız var; ortaklaşılan ilkelerle çıkaracağımız cumhurbaşkanı adayımızın yüzde 80’le kazanacağını iddia ediyoruz. Yüzde 40 Altılı Masa’nın hitap ettiği kesim, HDP’nin de yüzde 15 ise bu ikisinin toplamı yüzde 55 etmez. Bir enerji yaratır ve kesinlikle kazanacak bu aday diye bakılır; yüzde 75-80 oyla cumhurbaşkanını seçtirebiliriz.”

‘Bu kez yerel seçim gibi olmayacak’

Muhalefetin yerel seçimleri örnek aldığını söyleyen Paylan, bu seçimin yerel seçim gibi olmayacağını hatırlattı:

“Yerel seçimleri örnek alıyorlar. HDP ne yaptı, AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz dedik ve pek çok yerde kaybettirdik de. Muhalefet biz kazandık diyor ama hayır bizim de katkımızla kaybettirdik.

İstanbul’da yüzde 15’lerde, Adana ve Mersin’de yüzde 20’lerde oylarımız. Ankara’daki oylarımız muhalefetin adaylarına kazandırıldı. Ama önümüzdeki seçim yerel seçim gibi değil; burada hep beraber kazanalım diyoruz. Türkiye’de 100 yıldır süren, Türk ve Sünni Müslüman kimlikleri temel alan tekçi bir anlayış var.

Çok kötü olandan biraz daha az kötüye geçmek istemiyoruz. Düzeni değiştirmek istiyoruz ve düzeni değiştirmek ancak şeffaf müzakereler ile olur. Bunu başarırsak inanın büyük kazanacağız.”

Yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.