Türkiye

Galleria ve Ataköy Marina satılıyor… Değeri: 1 milyar 200 milyon dolar

0

Ataköy Turizm Kompleksi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetindeki 6 arazi ve DATİ Yatırım Holding’in tüm hak ve varlıkları ile 1 milyar 200 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıktı.

Mülkiyetin bir kısmı TOKİ’de, üst kullanım hakkı DATİ Holding’de bulunan yaklaşık 670 bin metrekarelik Ataköy Turizm Kompleksi’nin satışına ilişkin teknik detaylar, ihale koşulları ve satış bedeli, TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Dati Yatırım Holding Genel Müdürü Ulvi Süvarioğlu tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

1 milyar 200 milyon dolar muhammen bedele sahip Ataköy Turizm Kompleksi’nin satışıyla ilgilenenler, 3 Eylül’den itibaren Dati Holding’in oluşturacağı “Bilgi Odası”ndan gerekli detaylı bilgiye ulaşabilecekler. Açık artırmaya katılmak isteyenler 10 milyon dolar katılım teminatı ve 25 bin dolar dosya bedeli ödeyecek. Açık artırma teklif toplantısı ise 17 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’te Bilkent TOKİ toplantı salonunda düzenlenecek.

TOKİ ve Milli Emlak ile yaptığı anlaşma sonucunda üst kullanım hakkını 2038 yılına kadar elinde bulunduran DATİ Yatırım Holding AŞ, bu satışla kendisine ait yaklaşık 10 bin metrekare arazi ile birlikte tüm kullanım haklarını da satacak. DATİ tasarrufunda bulunan kompleksin yaklaşık 138 bin metrekarelik kısmının çıplak mülkiyetine sahip TOKİ ise kendisine ait bölümü satarak elde edeceği geliri kentsel dönüşümde kullanacak.

“TOKİ’nin elde edeceği kâr: 500 milyon dolar”

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, alandaki TOKİ mülkiyetinde bulunan yaklaşık 138 bin metrekare araziden 1986 yılındaki sözleşme koşullarına göre yıllık 3 milyar lira kira bedeli alındığını, bunun da bugünkü koşullarda oldukça düşük olduğunu, oysa arazinin çok daha kıymetli olduğunu söyledi.

Araziyi 2038 yılına kadar yılda 3 milyon lira gibi bir gelirle beklemek yerine, daha yüksek gelir elde edip daha büyük yatırımlar yapmak hedefiyle yola çıktıklarını belirten Karaoğlu, “Hesap yaptık. Alandaki TOKİ arazilerinin emlak vergisi zaten 3 milyonun üzerinde. Kalan 26 yıllık kira bedeli 80 milyar lira. Satıştan TOKİ’nin elde edeceği kar ise 500 milyon dolar. Ayrıca bunu peşin alıyoruz” dedi.

Kompleksi yerli yatırımcının almasını arzuladığını ifade eden Karaoğlu, “Hava, deniz, kara ulaşımı, turizm potansiyeli, manzarası, mevcut imar planındaki koşulları açısından İstanbul’un en kıymetli arazisi. Buranın kesinleşmiş imar planı mevcut, bütün mahkemelerden, itirazlardan geçmiş, herhangi bir ihtilaf söz konusu değil. Yatırımcılar için de çok cazip bir lokasyonda. Turizm potansiyeli için, İstanbul için çok önemli. Bu hedeflenen projelerin hayata geçirilmesi ülkemizin ve İstanbul’un turizm potansiyelini tahmin edemeyeceğimiz kadar artırabilecek düzeyde” diye konuştu.

Kompleksin içine yapılması planlanan mega yat limanı için yaklaşık 167 bin metrekarelik bir alana dolgu gerçekleştirileceğini kaydeden Karaoğlu, yat limanına ait imar planlarının kesinleştiğini ve ihaleye gireceklerin bu alanları hangi haklarla satın alacaklarını ayrıntılı olarak göreceklerini kaydetti.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek bir satış modeli

DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Ataköy Turizm Kompleksi’ni 2005 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın aldıklarını ve üzerinde Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, Ataköy Marina Hotel, Ataköy Marina ve Ataköy Marina Park’ın yer aldığını belirterek, “200 milyon dolara devraldığımız Ataköy Şirketleri’ni, yaklaşık 7 yıllık süreç içinde 200 milyon dolar yatırımla, yeniledik ve rehabilite ettik. Bölgeyi daha yaşanabilir bir alan haline getirdik. Ataköy’de global bir yaşam merkezi oluşturduk” dedi.

Dünya denizcilik piyasalarında yaşanan gelişmelerden ötürü DATİ Yatırım Holding’i satma kararı aldıklarını ifade eden Kıran, “DATİ Yatırım Holding olarak buranın satışını mal sahibimiz TOKİ ile birlikte değerlendirme hususunda bir yıldır çalışıyoruz. Biz hisselerimizi satıyoruz, TOKİ mülkünü satıyor. Böylece ekonomik bir bütünlük içinde alıcı, DATİ’nin hisselerine ve TOKİ’nin mülkiyetindeki arazilere sahip olarak, işleyen bir sisteme giriyor. Devlet ve özel sektör işbirliğine örnek bir model oluşturduk” diye konuştu.

Satıştan elde edilecek gelirin yüzde 60’ının kendilerinin, yüzde 40’ının TOKİ’nin olacağını, muhammen bedelin üzerine çıkılması durumunda ise TOKİ’nin payının yüzde 60, DATİ Holding’in payının yüzde 40 olacağını belirten Kıran, şöyle devam etti:

“İstanbul bu tip yatırımlar için dünyanın parlayan yıldızı. Bu satış, gayrimenkul sektöründe yapılmış en büyük satış. Ayrıca emlak sektörüne ciddi anlamda moral kazandıracak. Satışla TOKİ’nin ciddi bir kazanç sağlaması söz konusu. Aynı zamanda biz de yaptığımız yatırımları kazanca dönüştürmüş olacağız. Ama esas en büyük kazanç yeni alıcının önünde duruyor. Alacak kişinin zarar etmek gibi bir ihtimali yok. Kaçırılmayacak bir fırsat.”

Yurt

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.