Kültür-SanatManşet

Galata Fotoğrafhanesi “Gezi”nin fotoğraflı hikayesini kitaplaştırdı: ”Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi”

0
Fotoğraf: Gülnaz Bingöl / 3 Haziran 2013 - Gezi Parkı
gezi_kapak_(düsük) - Yücel Tunca

Fotoğraf: Yücel Tunca – Gezi Parkı

Belgesel Fotoğraf Topluluğu tarafından hazırlanan ve Galata Fotoğrafhanesi tarafından yayımlanan ”Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabı 1 Şubat’dan itibaren kitapçılarda yerini alıyor.

2013 yılının yaz aylarından itibaren ülke gündemine damgasını vuran “Gezi Direnişi”nden fotoğraflar kronolojik bir akışla hazırlanan “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” adlı kitapta bir araya getirildi. Aralarında basın fotoğrafçısı, belgesel fotoğrafçısı ve aktivistlerin de yer aldığı Belgesel Fotoğraf Topluluğu tarafından hazırlanan kitap Galata Fotoğrafhanesi tarafından yayımlanıyor. “Gezi Direnişi”, “Fotoğraf Notları” üst başlığı ile her yıl iki belgesel fotoğraf kitabı yayınlamayı hedefleyen Belgesel Fotoğraf Topluluğu nun ilk kitabı.

Galata Fotoğrafhanesi Yayınları’ndan çıkan kitabın metinleri Özcan Yurdalan tarafından yazılırken, tasarımı Meltem Ulusoy tarafından yapıldı. Yücel Tunca‘nın konseptini oluşturduğu ve yayına hazırladığı “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabı Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilli yayımlanıyor.

Yücel Tunca kitabı Yeşil Gazete’ye anlattı

Fotoğraf: Bahar Gökten / 3 Haziran 2013 - Dolmabahçe

Fotoğraf: Bahar Gökten / 3 Haziran 2013 – Dolmabahçe

“Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabının konseptini oluşturan fotoğraf sanatçısı Yücel Tunca ile Yeşil Gazete okurları için 1 Şubat itibarı ile Galata Fotoğrafhanesi’nden daha sonraki günlerde de fotoğrafhanenin internet sitesi üzerinden duyurulacak şekilde önce İstanbul ardından da diğer illerdeki kitapçılardan edinilmesi mümkün olan kitabın hikayesini konuştuk.

“Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi”nin 25 TL’ye satışa sunulacağını söyleyen Yücel Tunca, İstanbul dışından kitabı almak isteyenlerin Galata Fotoğrafhanesi’nin iletişim bilgileri üzerinden kendilerine ulaştıkları takdirde posta yolu ile gönderebileceklerini kaydetti.

Fotoğraf: Gülnaz Bingöl / 3 Haziran 2013 - Gezi Parkı

Fotoğraf: Gülnaz Bingöl / 3 Haziran 2013 – Gezi Parkı

35 fotoğrafçının İstanbul’da çektiği 350’den fazla fotoğraf ile Gezi Direnişi sırasında tüm yaşananları gözler önüne serdiğini ifade eden Tunca, “Kitapta, Gezi Parkı’ndan 2013 yılı ve öncesine ait günlük hayat görüntüleri, 27 Mayıs gecesi parkta başlayıp neredeyse tüm ülkeye yayılan ve devlet tarafından zor kullanılarak bastırılmaya çalışılan halk direnişinin İstanbul’daki süreci ile Gezi Parkı’nın halk tarafından işgal edildiği günlerden fotoğraflar yer alıyor” şeklinde konuştu.

15 Şubat’da Galata Fotoğrafhanesi’nde “Direnişin Fotoğrafı, Fotoğrafın Direnişi” Forumu

Fotoğraf: Yasin Akgül - İstiklal Caddesi

Fotoğraf: Yasin Akgül – İstiklal Caddesi

Fotoğraf Sanatçısı Tunca ayrıca “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi”kitabının yayımlanması sebebiyle 15 Şubat Cumartesi günü, saat 16.00’da Galata Fotoğrafhanesi’nde, basın fotoğrafçıları, bağımsız fotoğrafçılar,aktivistler ve yeni medya temsilcilerinin katılacağı “Direnişin Fotoğrafı, Fotoğrafın Direnişi” başlığıyla bir forum düzenleneceğini sözlerine ekledi. Daha önce 8 Şubat olarak planlanan forum aynı gün yapılması planlanan internet sansürüne karşı eylem çağrısı nedeniyle 15 Şubat’a alındı.

35 Fotoğrafçıdan 350 Gezi Fotoğrafı

Fotoğraf: Hüseyin Aldemir  / 11 Haziran 2013 - Taksim

Fotoğraf: Hüseyin Aldemir / 11 Haziran 2013 – Taksim

“Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabında şu fotoğrafçıların çalışmaları yer alıyor:

Arda Altuntaş, Atilla Erdoğan, Aykan Özener, Bahar Gökten, Bülent Müftüoğlu, Ceren Kalecik,Cevahir Buğu, Didem Mahsunlar, Eray Kıray, Fuat Özgen, Gençer Yurttaş, Gülnaz Bingöl, Hale Güzin Kızılaslan, Hazar Berk Büyüktunca, Hüseyin Aldemir, İnci Batuk, İsmail Gökçe, Meltem Ulusoy, Mete Çelebican, Metin Ofluoğlu, Miriam Bektaş, Murat Çamca, Murat Şensu, Ömer Tevfik Erten, Özcan Yaman, Özgür Baykal, Semra Yeşil, Serra Gürbüz, Şeyma Elaman, Tan Kurttekin, Taylan Bağcı, Tülin Safi, Yasin Akgül, Yücel Kurşun ve Yücel Tunca.

 

Fotoğraflar: Yücel Tunca, Bahar Gökten, Gülnaz Bingöl, Yasin Akgül, Hüseyin Aldemir

Haber: Alper Tolga Akkuş

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.