KadınManşet

Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu sene 14. kez perdelerini açıyor

0

Bu yılki yolculuğuna 12 Mart’ta İstanbul’da başlayacak 14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 26-27 Mart’ta Hatay, 2-3 Nisan’da Adana, 9-10 Nisan’da Bodrum, 16-17 Nisan’da Mardin, 23-24 Nisan’da İzmir ve 29-30 Nisan’da Van’da izleyiciyle buluşacak. Festival, kadın cinayetlerine dikkat çekmek için bu yılki temasını ‘Kadın Cinayetleri Önlenebilir: Dayanışma Yaşatır’ olarak belirlemiş.

23

Festivalde, geçtiğimiz senelerden aşina olduğumuz ‘Kadınların Sineması’, ‘Kendine Ait Bir Cüzdan’ ve ‘Cins-Cinsiyet-Cinsiyetler’ adlı bölümlerin yanı sıra ‘Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır’,
‘ Video-Art Seçkisi’, ‘Kadınlar Vardır’ gibi yeni bölümler de yer alacak. Programda dikkat çeken yapımlar arasında usta yönetmenlerin son filmleri bulunuyor. Kim Longinotto
imzalı belgesel Düş Kapanı (Dreamcatcher), Naomi Kawase’nin son filmi Umudun Tarifi
 (An) ve Anna Muylaert’in Brezilya’nın Oscar adayı seçilen Annemle Geçen Yaz’ı (Que Horas Ela Volta?), festivalin kaçırılmaması gereken yapımlarından.

Chantal Akerman toplu gösterimi

Kendine has üslubuyla feminist sinemaya birbirinden önemli filmler armağan eden ve geçtiğimiz yıl Ekim ayında aramızdan ayrılan Chantal Akerman’ın tam on altı filmi, Filmmor ve İstanbul Modern işbirliğiyle gerçekleştirilecek toplu gösterimde izleyicilerle buluşacak. ‘Chantal Hakkında Her Şey’ adlı bölümde gösterilecek filmler arasında, yönetmenin on sekiz yaşında çektiği kısa filmi Patlat Şehri (Saute Ma Ville, 1968), bir ev kadınının günlük hayatına odaklanan başyapıtı Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce, 1080 Bruxelles (1975), son filmlerinden Budala Almayer (La Folie Almayer, 2011) ve annesiyle ilişkisine odaklandığı son

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Kadınların Sineması’ adlı bölümde, Tahran’da bir kadın ve bir adamın gündelik hayatını anlatan Kırmızı Gül (Red Rose, 2014) ve Mısır toplumundaki dinî geleneklerin kadınların yaşamındaki etkisini ele alan Viola Shafik imzalı belgesel Işık Ana ve Kızları’nın (The Mother of Light and Her Daughters) da aralarında yer aldığı toplam dokuz film seyircilerle buluşacak. Viola Shafik ayrıca, 18 Mart’ta düzenlenecek söyleşide, Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da kadın sinemacı olmaya dair görüşlerini ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak.

Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır

24

Festivalin temasıyla aynı başlığı taşıyan ‘Kadın Cinayetleri Önlenebilir – Kadın Dayanışması Yaşatır’ bölümünde ise yönetmen koltuğunda Maryam Ebrahimi ve Nima Sarvestani’nin oturduğu 2012 yapımı Parmaklıklar Ardından Burkasız (No Burqas Behind Bars) dikkat çekiyor. Belgesel, Taliban sonrası Afganistan’da “ahlaki suçların” kadınları cendereye almak için nasıl kullanıldığını tutuklu kadınların tanıklığıyla anlatıyor. Festivalin ‘Kadınlar Vardır’ bölümündeyse, geçtiğimiz yılın önemli yapımlarından biri olan Diren: Zamanı Geldi (Suffragette) gösterilecek. Sarah Gavron’un filmi, 1910’lu yıllarda İngiltere’deki Süfrajet hareketine katılan kadınların temel hak
ve özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Diren: Zamanı Geldi, festivalin kaçırılmaması gereken filmlerinden biri.

Altın Bamya Ödülleri

Festivalde filmlerin yanı sıra atölyeler, forumlar ve paneller de gerçekleştirilecek. 12 Mart’ta Aynalı Geçit’te ‘Kadın Cinayetleri Nasıl Filmleştirilmeli?’ atölyesi, 19 Mart’ta Aynalı Geçit’te ‘Kadın Cinayetleri Nasıl Önlenebilir?’ forumu ve 20 Mart’ta İtalyan Kültür Merkezi’nde ‘Bizim Süfrajetler: Osmanlı’da Kadınların Oy Hakkı Mücadelesi’ paneli düzenleniyor.

Festivalle birlikte, artık gelenekselleşen Altın Bamya Ödülleri de sahiplerini bulacak. Sinemada cinsiyetçiliğin azalması hedefiyle verilen ödüller için sinemaseverler 15 Mart’a kadar oylarını www.altinbamya.org sitesi üzerinden kullanabilirler.

www.filmmor.org

 

(Altyazı.net)

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.