DünyaManşet

Filistin üye oldu, ABD UNESCO’nun fonu kesti

0

Merkezi Paris’te bulunan UNESCO’da bugün yapılan oylamada Filistin’in üyelik başvurusu kabul edildi. ABD, karara tepki olarak Unesco’ya ayırdığı fonu kesti.

Merkezi Paris’te bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO’nun genel konferansında bugün yapılan oylama sonucunda Filistin’in üyelik başvurusu kabul edildi.

Oylamaya UNESCO’nun 185 üyesinden 173’ü katıldı. Bunlardan 107’si ”evet”, 14’ü ”hayır” oyu verirken, 52’si ”çekimser” kaldı.

Olumsuz oy veren ülkeler arasında ABD, İsrail, Kanada, Almanya, Hollanda, Romanya’nın yanı sıra bazı küçük Afrika ve Latin Amerika ülkeleri yer aldı.

Arap-İslam ülkelerinin yanı sıra Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan gibi büyük ülkeler ile Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin çoğunluğu Filistin’e destek verdi.

AB üyelerinden İspanya, Yunanistan, İrlanda, Belçika, Avusturya, Malta, Danimarka, Macaristan ve Hırvatistan, Filistin’in üyeliği lehine oy kullandı. Çekimser oy kullanması beklenen Fransa da son anda ”evet” oyu verdi.

Oylamada ortak tutum almaya çalışan, ancak bunu başaramayan AB oyları üçe bölünürken, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerden fire olmadı. İngiltere başta olmak üzere AB üyelerinin bir kısmı ve Japonya, Kore gibi bazı ülkeler çekimser kalmayı tercih etti.

 

ABD fonu kesti

ABD, Filistin’in üyelik başvurusunun kabul edilmesinin ardından BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO’ya verdiği mali desteği kestiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, gazetecilere yaptığı açıklamada Washington’un Kasım ayında yapmayı planladığı 60 milyon dolarlık mali desteği durdurma kararı aldığını söyledi.

Kararın BM organlarına kaynak sağlamakla ilgili kongre kısıtlamaları çerçevesinde alındığını belirten Nuland, UNESCO’nun İsrail ile bir barış anlaşması imzalanmadan Filistin’i bir devlet olarak tanıdığını ileri sürdü.

Nuland, UNESCO’nun kararını “üzüntü verici, zamanından önce alınmış ve kapsamlı, adil ve kalıcı barışın sağlanması hedefini baltalayan” bir karar olarak niteledi.

Sözcü, ABD’nin UNESCO üyeliğini devam ettireceğini sözlerine ekledi.

Merkezi Paris’te bulunan UNESCO’da bugün yapılan oylamada Filistin’in üyelik başvurusu kabul edilmişti. Ad okunarak yapılan oylamaya UNESCO’nun 185 üyesinden 173’ü katılmış, bunlardan 107’si ”evet”, 14’ü ”hayır” oyu verirken, 52’si ”çekimser” kalmıştı

Türkiye’den destek

Türkiye, Filistin’in UNESCO üyeliğini öneren karar tasarısının ortak sunucuları arasında yer alarak Filistin’e aktif destek verdi.

”Geçen hafta Türkiye adına Genel Konferansta yapılan konuşmada, Filistin’in UNESCO’ya kabulünün barışa katkı teşkil edeceği ve UNESCO’nun itibarını ve kapsayıcılığını artıracağı” ifade edilmişti.

Bugüne kadar Birleşmiş Milletler sistemine dahil örgütlerde gözlemci olarak bulunan Filistin’in UNESCO’ya üye kabul etmesi, Filistin’in devlet olma özelliğinin de kabulü anlamına geliyor. Zira, UNESCO’ya sadece devletler üye olabiliyor. Böylece Filistin, Birleşmiş Milletler’den önce UNESCO’ya üye olmuş oldu. Filistin’in BM’ye üyelik başvurusu ise halen Güvenlik Konseyi’nde görüşülüyor.

UNESCO Yürütme Kurulunun Filistin’deki eğitim kurumlarının durumu ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kültür mirasının korunması ile ilgili olarak almış olduğu beş karar ise İsrail’in UNESCO ile işbirliği yapmaması nedeniyle uygulanamıyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.