ManşetMedya-İnternet

Facebook DurDe’yi sansürledi

0

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi’nin sayfasını sansürledi.

DurDe girişimi tarafından yapılan açıklamaya göre, girişimin Facebook sayfası pazartesi gününden beri, hiçbir uyarı yapılmadan ve hiçbir gerekçe gösterilmeden sayfa yöneticilerinin erişimine kapatılmış durumda.

2007 yılından beri faal olan olan DURDE girişimi,  toplumu ayrıştıran ve düşmanlıkları yaygınlaştıran ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı mücadele ediyor. Etnik ve dinsel ayrımcılık, cinsiyetçilik, homofobi, transfobi, nefret suçları, İslamofobi ve Antisemitizm gibi konulardan insanları haberdar etmeyi ve harekete geçirmeyi amaçlayan oluşumun Facebook sayfası daha önce de çeşitli saldırılara maruz kalmış ve hacklenmişti.

http://www.durde.org sitesinden yayınlanan son açıklamada, bireysel saldırıların yerini kurumsal bir sansürün aldığına dikkat çekilerek, Facebook Türkiye Yönetimi‘ne bir an önce, DurDe girişiminin Facebook  sayfasının yöneticilerinin tekrardan paylaşım yapmasına ve sayfa yönetmesine izin vermesi çağrısı yapıldı.

DurDe girişimin internet sitelerinden yayınladıkları çağrı metni şöyle:

 

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi 2007 yılından beri faal olan bir sivil girişimdir. Adından da anlaşılabileceği gibi, toplumu ayrıştıran ve düşmanlıkları yaygınlaştıran ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı mücadele ediyor. Sadece bunlara karşı değil; etnik ve dinsel ayrımcılık, cinsiyetçilik, homofobi, transfobi, nefret suçları, İslamofobi, Antisemitizm ve genel olarak insan hakları konusunda da mücadele ediyor.

DurDe Facebook sayfası aynı zamanda yukarıda sayılan alanlardaki haberlerin belki de en geniş arşivini oluşturuyor. Araştırmacılara, akademisyenlere, konu hakkında çalışmalar yapan tez öğrencilerine kaynak sağlıyor. Türkiye’nin tek nefret suçları bülteninin yayınlanmasında önemli bir araç oluşturuyor.

Bu konularda haber ve etkinlik paylaşımları yaptığımız 48 bin kişinin takip ettiği DurDeFacebook sayfamız 14 Ocak 2013 gününden beri adminlerimize kapatıldı. Tarafımıza hiçbir uyarı yapılmadan ve hiçbir gerekçe gösterilmeden… Sayfamız daha önce de hacklenmiş ve saldırılara uğramıştı. Şimdi ise Facebook yönetimi adminlerimizi engelleyerek ırkçılık karşıtlarının buluşma sayfasına sansür ve yasak uyguluyor.

Facebook Türkiye yönetimi, bu mecrada yer alan sayısız ırkçı, ayrımcı, nefret suçu içerikli sayfalara dokunmazken, bunlara karşı mücadele eden aktivistlerin sayfasını engelliyor.

Bu bilgiler ışığında:

Facebook yönetimini bir an önce yeniden DurDe adminlerinin sayfada paylaşım ve yönetimine izin vermeye,
Kişisel hesaplarına girmeleri dahi engellenen adminlerimiz önündeki yasağı kaldırmaya,
Tüm takipçilerimizi, bu çağrıya imzalarıyla katılarak ve bunu Facebook ve diğer kanallardan yaygınlaştırarak desteklemeye,
Ve konuyla ilgili paylaşımları izlemek ve yaygınlaştırmak için bizi takip etmeye çağırıyoruz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi

16 Ocak 2013

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.