KadınManşet

Eva Ensler, Jean Gardiner, Cynthia Cockburn’den Gezi’deki kadınlara destek

0

Gezi Direnişi’ndeki kadınların taleplerine destek olmak için başlatılan uluslararası imza kampanyasına katılanlar arasında Jean Gardiner, Cynthia Cockburn, Helena Hirata gibi isimler de var.

Gezi Direnişi’ndeki kadınların taleplerine destek olmak için uluslararası bir imza kampanyası başlatıldı.

Yurtdışındaki feministlerce başlatılan kampanyada “Türkiye Başbakanı; Gezi Parkı’nda direnen kadınların taleplerine kulak ver” deniliyor.

İmzacılar arasında Helena Hirata, Robin Morgan, Eve Ensler, Nancy Holmstrom, Christine Delphy, Jean Gardiner, Cynthia Cockburn, Carol Hanisch, Ti-Grace Atkinson, Ariel Dougherty, Diane Elson, Andrew Sayer, Lisa Downing ve Michael Lowy gibi tanınmış feministler ve akademisyenler de bulunuyor.

Kampanya metni içerisinde, Başbakan Erdoğan’ın şimdiye dek kadına yönelik erkek şiddetini durdurmak için gerekeni yapmadığı, ‘haksız tahrik’ yasası ile kadına yönelik erkek şiddetine göz yumduğu, her kadına üç çocuk doğurma görevi verdiği ve Roboski katliamından sonra kürtajın cinayet olduğu yönünde yaptığı açıklamalara da yer veriliyor. Bunların dışında, imza metni 4+4+4 değişikliği ile kız çocukların eğitim hakkından mahrum kalabileceğine dikkat çekiyor ve Başbakan’ı Taksim Gezi Parkı’nda direnen kadınların taleplerini dinlemeye çağırıyor.

İmzacı sayısının 700’ü aştığı kampanyaya Amerika, İngiltere, İsveç, Brezilya, Romanya, Tunus, Kanada, Avusturalya, Kamerun, Polonya, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Güney Afrika ve Bulgaristan gibi birçok ülkeden imzacı katıldı.

Change.org üzerinde başlatılan kampanya hakkında bilgi almak vimza vermek için change.org/en-GB/petitions/turkish-prime-minister-pay-attention-to-the-demands-of-women-resisting-in-taksim-gezi-park

(Bianet)

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.