Kültür-SanatManşet

Eskişehir’deki Octoberfest’e de Valilik yasağı

0

Adana Valiliğinin Çukurova Rock Festivali‘yle ilgili çıkardığı yasak kararının ardından Eskişehir Valiliği de Botanik Park‘taki Octoberfest‘e yasak getirdi.

Eskişehir’de 14-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Octoberfest’e daha önce de Vali Erol Ayyıldız döneminde izin verilmemiş, festival iptal edilmişti. Yeni Vali Hüseyin Aksoy döneminde de festivale izin çıkmadı.

Duvar’dan Şenay Bilik Yıldırım’ın aktardığına göre; festivalin düzenleneceğinin açıklanmasının ardından 10 Ekim tarihinde Eğitim Bir-Sen ve Yenilikçi Sendika şube başkanları tarafından yapılan ortak açıklama ile festivalin iptali için valilik göreve davet edilmişti.

 Valiliğin yasaklama gerekçeleri: Kamu güvenliği, temel hak ve özgürlükler…

Eskişehir Valiliği’nin yasak kararına ilişkin açıklaması şu şekilde:

“Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla;

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile 14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile yasaklanmıştır.”

‘Üç beş kendini bilmezin dayatmaları yüzünden bu şehrin gençlerini üzmeyin’

Valilik tarafından bugün (12 Ekim) yapılan yazılı açıklama ile festivalin iptal edildiğinin duyurulmasının ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt kararı eleştirdi. Kurt, şunları söyledi:

“Eskişehir’de bir festival daha valilik kararıyla yasaklandı. Her yıl Eskişehir’in adının festival yasaklarıyla anılması şehrimizin marka değerine gölge düşürmektedir. Üç beş kendini bilmezin dayatmaları yüzünden bu şehrin gençlerini üzmeyin.”

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan da yasağa tepki göstererek “Belirli çevrelerin etkisi altında, ‘genel asayişin sağlanması amacı’ gerekçe gösterilerek, festivallerin yasaklanması, iktidarın yaşam tarzına yönelik müdahaleci yaklaşımını net bir biçimde gösteren uygulamalarıdır” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.