DünyaManşet

‘Eşcinsel hakları, AB’ye giriş kriteridir’

0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ermenistan’da artan eşcinsel karşı, Türkiye’yi bağlayan bir açıklama yaptı. Komisyon, EUObserver’ın bir sorusu üzerine, LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel) haklarının birliğin temel kriterlerinden olduğunu ve eşcinsel haklarını korumayan ülkelerin AB’ye giremeyeceğini açıkladı. Komisyon’un yanıtında 1993 Kopenhag kriterleri ile azınlıkların korunduğu ve AB anlaşmasının 10, 19 ve 21’inci maddelerinin temel haklar bölümünde, farklı kimliklere karşı ayrımcılığın yasaklandığının altı çizildi. AB üyesi olmak isteyen Ermenistan’da yasalar ayrımcılığı suç ilan etse de eşcinsel birlikteliklere izin verilmiyor ve LGBT bireylere karşı baskılar sürüyor.

Rahipler kışkırttı, homofobikler saldırdı
21 Mayıs’ta başkent Erivan’da  eşcinselliğin bir hastalık olduğunu söyleyerek gösteri yapan gay karşıtı gruplar, bu sefer rahiplerin medyaya yaptığı açıklama sonrası bir gay barı talan etti. Ermeni Katolik Kilisesi Piskoposu Hovakim Manukyan, “Kültürümüz eşcinselliği kabul etmiyor. Biz o insanları değil işledikleri günahları reddediyoruz” derken AB parlementosu eşcinsel hakları grubunun sözcüsü Ulrike Lunacek “Eğer LGBT hakları sağlanamıyorsa bir ülkenin AB’ye katılması mümkün değil” diye konuştu.
2000 yılında belirlenen AB ayrımcılık yönergesine dikkat çekilerek bu kişilerin toplumun her alanında aynı olanaklara sahip olması gerektiği söylendi. Lunacek ayrıca AB’nin bu yasanın yanında durduğunu, bu durumun Birlik’in azınlıklara karşı korkuları yenmesi ve her düşünceye açık olması açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Milliyet

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.