Yerelİklim KriziManşet

Erzurum’da kar duası

0
Fotoğraf: Turgay İprek/ DHA

Erzurum‘da Merkez Aziziye ilçesinin kırsal Demirgeçit Mahallesi‘nde, ‘hoca’ olarak bilinen esnaf Muhittin Olçun eşliğinde ellerini açıp dua eden köylüler, kar yağmasını diledi.

Mahalleden geçen tren yolunda sıralanan köy sakinleri, kar duasına “Amin” dedi. Ocak ayında normalde şehirde iki metre kalınlığında kar olması gerektiğini belirten mahalleli, karsız geçen günlerin kuraklığa sebep olacağını söylüyor.

‘Hayra alamet değil’

Duaya katılan 47 yaşındaki Resul Altunlu DHA’ya yaptığı açıklamada “Bu yaşıma kadar, ocak ayında yağmur yağdığını görmemiştim. Eskiden Erzurum’a iki metre kar yağardı. Bu hiç hayra alamet değil” dedi.

Altunlu konuşmasında “Büyüklerimizden kalan bir söz vardır, ‘Ocak ayında yağmur yağacağına, kan dökülse daha iyidir’ derlerdi. Çünkü bu kıtlık ve kuraklığa işarettir. Allah sonumuzu iyi etsin. Umarız 2020’de yaşadığımız sıkıntıları 2021’de yaşamayız” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Turgay İprek/ DHA

‘Akan çeşmeler kurudu’

Muhittin Olçun‘un kar duasına, köylüler ellerini açarak eşlik etti. Sadece Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde değil, Türkiye’nin dört bir tarafında kuraklık yaşandığını ifade eden Olçun, şu ifadeleri kullandı:

Kar ve yağmur yağmadı, göletler boşaldı. Biz de bugün bolluk ve bereket olması için çıkıp, dua ettik. Ocak ayında Erzurum’u böyle görmemiştim. Kuraklık nedeniyle Erzurum’da yıllardır akan çeşmeler kurudu ve çoğu akmaz oldu. Kar duası ettiğim yer benim köyüm. Çocukluğumda bir metre kar yağdığını hatırlıyorum. Bu bizi çok korkutuyor. Kıtlık olmaması için karın yağması lazım. Bunun için duaya çıktık. İnşallah kabul olur.”

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.