ManşetTürkiye

Erdoğan’dan New York Times’a ayar: “Sen kimsin ya!”

0

Cumhurbaşkanı, New York Times gazetesinde Türkiye’yle ilgili çıkan bir yazıyı eleştirerek, “Adeta ABD’ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin” dedi.

newyorktimeserdoganSETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) tarafından düzenlenen panelde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times’da çıkan “Türkiye’nin üzerinde kara bulutlar” başlıklı yazıyı eleştirdi. Erdoğan, “New York Times edep dışı bir yazı ile Erdoğan’ın Türkiye’sinde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış adeta ABD’ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin. Bir defa sen bunu yazmakla böyle bir haberi yapmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmakla Türkiye’ye müdahale ediyorsun” dedi.

Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Sen kimsin ya. Sen ABD yönetimine böyle bir şey yapabilir misin. Anında gereğini yaparlar. Böyle bir şey yok. Türkiye’deki malum medya grubu da, onlar da belli yerlerden destek almakla bu vesayeti sürdürmek istiyorlar. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi bu darbecilerin önlerinin ebediyen kesilişinin ilanı olacaktır.”

Söz konusu baş yazıda, ‘Erdoğan’ın Türk medyasını korkutması ve hakim olmasının uzun geçmişi’ne dikkat çekilmiş, hurriyet.com.tr hakkında başlatılan hukuki sürecin endişe verici olduğu belirtilmişti.

Yazıda “Türkiye daha önce de sert siyasi kampanyalarla karşılaştıysa da, bu özellikle kirli. Atmosfer alışılmadık şekilde karanlık ve korkutucu. Erdoğan, doğruların söylenmesine giderek daha fazla düşman oluyor. ABD ve Türkiye’nin NATO’daki diğer müttefikleri, onu bu yıkıcı yoldan geri dönmesi için uyarmalı” ifadelerine yer verilmişti.

(BBC)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.