ManşetTürkiye

Erdoğan: Putin’e iki yeni nükleer santral yapımını önerdim

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Soçi‘de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘le yaptığı zirveden dönüşte, S-400’ler, savaş uçakları ve denizaltıları da kapsayan savunma sanayi, yeni nükleer santralların yapımı ve uzay çalışmaları konularında Moskova ile bugüne kadarki en ileri işbirliği planlarını açıkladı.

Görüşmenin ardından uçakta gazeteci gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ABD’nin Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk’ün Suriye’de terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yaptığını söyledi:

“Bu aslında teröre destek veren bir isimdir. Bu adam PKK/YPG/PYD’nin adeta yönetmeni durumundadır. Tabii benim bu ifadem birilerini ciddi manada rahatsız edecektir. Ama terör örgütleri ile el ele, kol kola oralarda dolaşan adamdır bu. Bu da beni ciddi manada rahatsız etmektedir”

Erdoğan görüşmede Suriye, Karabağ, Libya ve Afganistan ile özellikle İdlib‘teki gelişmelerin ayrıntılı şekilde ele alındığını açıkladı.

‘Parlamenter sisteme dönüş yok’

Fahiş fiyat artışlarıyla son dönemde gündeme gelen ve denetlenen zincir marketlere “Bazı cezai müeyyideler” geleceğini belirten Erdoğan, parlamenter sisteme dönüşün söz konusu olmadığını, başkanlık sistemiyle devam edileceğini söyledi.

Erdoğan’ın gazetecilerin bazı sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle:

‘İdlib’te güvenliğini sağladığımız bölgelerde bazı sıkıntılar yaşanıyor’

“İdlib’te Türkiye’nin gözlem noktalarına yönelik saldırı girişimleri oluyor. Türkiye olarak Suriye’de Rusya’yla birlikte kararlaştırdığımız her hususa bağlılığımızı sürdürüyoruz. Buralardan herhangi bir geri adım atmak söz konusu değil.  Ama tabii aynı yaklaşımı muhataplarımızdan da bekliyoruz.

İdlib’de güvenliğini sağladığımız bölgelerde zaman zaman bazı sıkıntılar yaşanmıyor değil. Ama bu sıkıntıları aşmak için ilgili birimlerimiz muhataplarıyla görüşmek suretiyle bunu da çözmenin gayreti içinde oluyorlar. Bu konuda da birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapıyoruz.

Tabii bölgede ateşkesin sağlıklı bir şekilde devamı, özellikle Türkiye’den geri dönüşleri hızla artıracaktır. 400 bini İdlib bölgesine olmak üzere 1 milyondan fazla kişi evlerine, topraklarına dönüş yaptı. Bu rakamı artırmak ve ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyelilerin güvenle topraklarına dönüşü için gerekli çalışmaları aralıksız sürdürüyoruz.”

‘PKK-YPG Beyaz Saray’da ağırlandı’

Benim özellikle üzerinde durduğum bir diğer konu da PKK/YPG’nin Moskova’da olmasıydı. Bunu kendilerine hatırlattım. Aynı şekilde bu örgüt ABD’de de Beyaz Saray’da ağırlandı. Malum Amerikalı McGurk denilen bir adam var. Bu adam terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yapıyor. ‘Terörle mücadele konusuyla ilgili dayanışmamızı daha da artırmamız gerekir’ dedik.”

‘İkinci ve üçüncü nükleer enerji santralleri konusunu görüştük’

“Görüşmemizde bölgedeki mevcut durumu değerlendirmekle birlikte, bizim gündemimizi ağırlıklı olarak Türkiye-Rusya ilişkilerini daha da geliştireceğimiz hususlar, savunma sanayiinden siyasi ve askeri konulara kadar atabileceğimiz ortak adımlar ve beraber yapabileceğimiz yatırımlar oluşturdu. Bu konularda Sayın Putin çok açık ve net yapabileceğimiz yatırımları gündeme getirdi. Örneğin Akkuyu’nun yanı sıra ikinci ve üçüncü nükleer enerji santralleri konusunu, savunma sanayiine yönelik atılabilecek adımları görüştük.

Tüm bunlarla beraber mesela Türkiye’nin uzay çalışmalarını konuştuk. Uzayla ilgili atılabilecek adımlarla ilgili heyetlerimizi, ekiplerimizi çalıştıracağız. Yapılacak çalışmayla da bunun zamanlamasını, yol haritası belirleyeceğiz. Ona göre de inşallah ilerleyeceğiz. Yani uzay çalışmalarında da çok daha ileri boyutta bir teklif var. Bir tane karada, bir tane denizde platform oluşturmak suretiyle, buradan uzaya roket fırlatma çalışmalarını beraber yapabileceğimizin teklifini yaptılar. ”

‘Gemi inşası, uçak motorları, denizaltılar…’

“S-400 konusunda sürecimiz devam ediyor. Geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Hatta uçak motorları yapımında ne gibi adımlar atacağız, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız; bunları da yine etraflıca konuşma imkanımız oldu.

Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız. Bir diğer konu, gemi inşasında da yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar, burada da yine Rusya ile müşterek adımlarımız olacaktır.

Almanya ile yaptığımız Reis serisi denizaltılarında işi biraz gevşek alıyorlar. Bize verdikleri sözü yerine getirmeklerse, yapacağımız iş alternatifleri bulmaktır.

“ABD ile hayra alamet bazı adımlar atılıyor”

(ABD Dönüşü, ‘Biden ile gidişat hayra alemet değil’ açıklamasının hatırlatılması üzerine)Bunları söyledik, cevap geldi zaten. Nasip olursa Roma’da görüşeceğiz. Oradan da inşallah Glasgow’a gideceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Demek ki hayra alamet bazı adımlar atılıyor.

‘Taliban’la görüşmemek gibi bir ön yargımız yok’

Biz artık Afganistan’dan tüm askerlerimizi çektik. Fakat Taliban’ın bizle uyumlu bir çalışma içerisine girmesi halinde bizim Taliban’la görüşmemek gibi bir ön yargımız da yoktur. Çünkü Afganistan halkı bizim yüz yıllara dayanan geçmişimiz olan bir halktır. Yönetimle de uyum olması halinde biz her türlü görüşmeyi yapabiliriz. Buna da kapımız açıktır.

‘Yeni Anayasa çalışması bitmek üzere’

Bizim anayasa ile ilgili çalışmamız bitme noktasına geldi. Bu arada yaşadığımız afetler sebebiyle bir kesintiye uğradı. Tekrar bir araya gelip, çalışmamızı süratle bitireceğiz. Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili çalışmada da Genel Başkan Yardımcım Hayati Bey, MHP’deki muhatabıyla yaptıkları çalışmayı belirli bir noktaya getirdiler.

Son durumu bana bildirecekler. Ondan sonra da hayırlısıyla buradaki kararımızı da vermiş olacağız. Devlet Bey ile de bir araya gelip üzerinden geçme imkanımız olabilir. Zaten özellikle baraj vesaire gibi konular medyaya da yansıdı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.