GündemKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Erdoğan: Milli Dayanışma Kampanyası başlatıyoruz

0

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya İstanbul’daki Huber Köşkü’nden katılan Erdoğan toplantının ardından bir açıklama yaptı.

Toplantıda koronavirüs salgının ele alındığını aktaran Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nca dar gelirli vatandaşlara destek sağlamak amacıyla açılan kampanyaya yedi aylık maaşını bağışladığını, bakanların da toplam 5  milyon 200 bin liralık katkıda bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın brüt maaaşı 81 bin 250 TL. Erdoğan böylece kampanyaya yedi aylık maaş karşılığı 568. 750 TL. bağışlamış oldu.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları özetle şöyle:

Her ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz: Salgının ilk gününden itibaren Bilim Kurulu‘muzun tavsiyeleri doğrultusunda tedbirleri eksiksiz hayata geçiriyoruz. Maskeden tanı kitine hemen her ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz. Hastanelerimiz ve sağlık birimlerimize 24 milyon cerrahi maske, 3 milyonun üzerinde N95 maske, 1 milyonun üzerinde koruyucu tulum, 181 binin üzerin koruyucu gözlük dağıttık

Yeni hastaneleri hizmete açılıyoruz: Mevcut hastanelerimizi güçlendirmenin yanında yeni hastanelerimizi de hizmete açıyoruz. 600 yataklı Okmeydanı hastanemiz, bugün hizmet vermeye başladı. Burayı daha önce eğitim ve araştırma hastanesi olarak planlamıştık fakat öyle bir evsafa sahip oldu ki, dedik ki biz burayı süratle şehir hastanesine dönüştürelim. Yine şehir hastanesi statüsündeki 1150 yatak kapasiteleri Kartal hastanemizi de bir süre önce hizmete sunmuştuk. İkitelli Şehir Hastanemizi ise 520’si yoğun bakım olmak üzere 2 bin 682 yatak kapasitesi ile mayıs ayında hizmete açmayı planlıyoruz. 1000 yataklı Göztepe hastanemizin inşaatında da sona yaklaştık. Onu da eylül ayında hizmete veriyoruz..

Gıda sıkıntısı yok: Covid-19 hastalığı sürecinde tedbirlerimizi pek çok ülkeden önce aldık. Gıda konusunda da herhangi sıkıntımız yok. Ülkemiz tüm temel gıda maddelerini kendi ürettiği için stoklarımız ve tedarik işleyişi ihtiyacımızı karşılayacak düzeydedir.

Türkeyi, yayılmayı engellemeye en yakın ülke: Kamu güvenliğinde kayda değer bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu vesileyle tüm sağlık görevlilerimize, güvenlik güçlerimize, gıda ve ihtiyaç malzemelerinin halkımız ulaştırılmasını sağlayan esnafımıza, üretimi devam ettiren sanayicimize ve işçilerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye, Avrupa ve Amerika’ya kıyasla bu hastalığın yayılmasının üstesinden gelmeye dünyada en yakın ülkelerden biridir.

İspanya ve İtalya’ya yardım

41 yerleşim birimi karantinada: Günlük test sayısında 10 bini aştık.  Halihazırda ülke genelinde köy ve mahalle statüsündeki 41 yerleşim birimimiz karantina altındadır. Benzer örneklerin yaygınlaşmasının önüne geçmenin tek yolu, her birimizin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. Burada en önemli hassasiyetimiz, temel ihtiyaç maddelerinin arzında sürekliliği sağlamak ve ihracatı desteklemek için üretimin kesintisiz sürmesini temin etmektir. Türkiye, her hal ve şart altında üretime devam etmek, çarklarının dönmesini sağlamak zorunda olan bir ülkedir.

İspanya ve İtalya’ya yardım malzemesi gönderdik: Kendimizle birlikte dostlarımızın da ihtiyaçlarını karşılamanın gayreti içindeyiz. Bu çerçevede, içinde bulundukları şu zor günlerde pek çok ülkeye sağlık ve temizlik malzemesi gönderdik. Son olarak, salgından en olumsuz etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’ya bir uçak dolusu malzemeyi çarşamba günü inşallah naklediyoruz. Aynı şekilde sıkıntılı bir dönemden geçen İtalya’ya da bu ihtiyaçları karşılamak üzere Kızılay aracılığıyla bir gemi dolusu yardım malzemesini ulaştırdık, ulaştırıyoruz.

Kredi Garanti Fonu’nun kapasitesini yükselttik:Ülkemizdeki 2 milyondan fazla vergi mükellefinin 54 milyar lirayı bulan muhtasar, KDV ve pirim ödemelerini altı ay süreyle erteledik. Nakit akışı bozulan KOBİ’ler ve diğer firmalara, mevcut kredilerinin altı aya kadarı ödemesiz olmak üzere, 12 aya kadar ilave süre tanınmasını sağladık. Tüm kurumsal ve ticari firmalara işletme sermayesi desteği için altı ayı ödemesiz 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 maliyetli kredi imkanı getirdik. Esnaflarımızın hem nisan, mayıs, haziran ayı ödemelerini faizsiz öteledik, hem de yüzde 4,5 maliyetli 36 aya kadar vadeli bir kredi paketini hayata geçirdik. Personel maaşlarını kamu bankalarından ödeyen firmalara, istihdamı azaltmamaları şartıyla, önümüzdeki 3 aylık personel gideri kadar ilave likit sağladık. Kredi Garanti Fonu’nun limitini 50 bin liraya ve toplam kapasitesini de 850 bin kredi talebini karşılayacak şekilde 450 milyar liraya yükselttik.

Öğrencilerin kalmadıkları gün için yurt ücreti iade edilecek: Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün daha uzatarak 50 milyar liralık bir kaynağı ihracatçılarımızın kullanımına sunduk. 2 milyon haneye biner lira nakit yardımı yapıyoruz. Kısa çalışma ödeneğin şartlarını kolaylaştırdık. En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükselttik. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik. Asgari ücret desteğini yaygınlaştırdık. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızın ödeneklerini artırdık. Yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerden, mart ayında yurtta kalmadıkları günlerin ücretlerini iade ediyor, nisan, mayıs ve haziran ayları için de ücret almıyoruz. Kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti yapmıyoruz. Yine öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri, nisan, mayıs ve haziran ayı için ilave bir maliyet yansıtılmadan ertelenebilecek.

Hayırseverlerden 11 milyon dolar yardım

21 bin 500 kişi yurtlarda karantinada: Halen 41 ilimizdeki yükseköğrenim yurtlarımızda, yurt dışından gelen 21 bin 500 vatandaşımızı 14 günlük karantina kuralına göre misafir ediyoruz. Yaşadığımız dönemin kahramanları olan sağlıkçılarımıza, 6 milyar liralık ilave bir destekle performans ödemelerini en üst tavandan yapıyoruz. Yine sağlıkçılarımızın her birine, TÜRKSAT üzerinden 100’er gigabyte ücretsiz internet kotası veriyoruz. Çiftçilerimize destek olmak için 2020 yılı tarımsal desteklerinin yarıya yakınını bugüne kadar ödedik.

Kampanyaya katılmak isteyenler için banka hesap numaraları da paylaşıldı.

Kabinedeki bakanlar 5 milyon 200 bin TL bağış yaptı: Sivil toplum kuruluşlarımızın da, imkanları çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalıştığını biliyoruz. Bu konuda da devletin öncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için Milli Dayanışma Kampanyası başlatıyoruz. “Biz bize yeteriz Türkiyem” diyerek başlattığımız bu kampanya için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından, şu anda bilgileri ekranda gözüken bir yardım hesabı açıldı. Ayrıca, yine ekranda gözüken kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Amacımız, yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır. Kampanyayı, şahsım olarak, yedi aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum. Biraz önceki toplantımızda bakan arkadaşlarımızdan kimi üçer, kimi altışar aylık maaşlarını kampanyaya bağışlama kararı aldılar.  Toplamda bakanlarımız ve kabineye eşlik eden arkadaşlarımız 5 milyon 200 bin liralık bir bağışta bulunmuş oldular.

Hayırseverlerden 11 milyon dolar: Meclis’teki tüm milletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz. Ve en büyük katkıyı da iş adamlarımızdan, hayırseverlerimizden bekliyoruz. Zekatlarını Ramazan ayında dağıtmayı düşünen vatandaşlarımız da bu kampanyaya katılarak, hayır yarışında yerlerini alabilirler. Bugün itibariyle bu kampanya için 11 milyon dolar hayırseverlerimizden gelen destek var.

Erdoğan daha sonra sosyal medya hesabından Milli Dayanışma Kampanyası ile ilgili paylaşım yaptı. Cumhurbaşkanı, paylaşımda, “Nice sıkıntıyı birlikte göğüslediğimiz, nice mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz Milletimizle el ele vererek, Rabbimizin yardım ve inayetiyle inşallah bu musibetin de üstesinden geleceğiz. Çünkü #BizBizeYeterizTürkiyem, #BizBizeYeteriz” ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli’den beş maaş bağış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Milli Dayanışma Kampanyası’na destek vererek “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak Milli Dayanışma Kampanyası’na 5 maaşımla katılıyorum” dedi. Bahçeli mesajında “Ben, sen yok, biz varız. Çetin şartları omuz omuza birlikte göğüsleyeceğiz. Nitekim biz Türkiye’yiz. Biz Türk milletiyiz. Birlikte çok daha güçlüyüz. Kovid-19’a asla teslim olmayacağız” ifadelerini kullandı

 

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.