İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Yerel mahkeme AYM’ye direndi: Berberoğlu’nun yeniden yargılanma talebi reddedildi

0
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezasında direndi.

Kılıçdaroğlu: Mahkeme ‘AYM kararına uymayacağım’ diyorsa, sorun var

Yerel mahkemenin  kararının ardından CHP MYK olağanüstü toplandı. Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Alt mahkeme ‘AYM kararına uymayacağım’ diyorsa orada bir sorun var.” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: 

“Bir üst mahkemenin kararını bile bile, Anayasa’nın bu açık hükümlerine rağmen ben uygulamayacağım derse orada tuz kokmuş demektir.  Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapmamız gerekir.  Halkın seçtiğini illa ben hapse atacağım’ Atabilirsiniz. O zaman biz neden millete gidiyoruz ki? Dolayısıyla her birimize düşen temel hedefler vardır. Adalet denilen kavramı yüceltmek zorundayız.” 

CHP MYK Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından yeniden toplandı. Toplantıdan sonra CHP grubu da basına kapalı olarak toplanarak AYM kararı ile ilgili değerlendirme yapılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, bugün AYM’nin kesin hükmü kaldırmadığını, Berberoğlu’nun durumunun ancak kesin hüküm kaldırılırsa değerlendirilebileceğini söylemişti.

Ne olmuştu?

14 Haziran 2017’de Cumhuriyet Gazetesi‘nde yayınlanan “MİT TIR’ları” haberiyle ilgili olarak Enis Berberoğlu hakkında “Siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla açılan davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi  25 yıl hapis cezası verdi. Berberoğlu 14 Haziran 2017’de tutuklandı. 

Bu hüküm, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından 9 Ekim 2017’de bozuldu. Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi İstinaf Mahkemesinin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak dosyayı iade etti.

Dosyayı yeniden ele alan İstinaf Mahkemesi, bu kez Berberoğlu’na “casusluk” suçundan değil, “devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 13 Şubat 2018’de 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi ve tutukluluğunun devamına hükmetti.

Kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, “casusluk” tan cezalandırılması talebiyle temyiz etti.

Berberoğlu, 24 Haziran’da yeniden milletvekili seçilince yargılamanın durdurulması talebiyle Yargıtay’a başvuru yaptı. Başvuru 20 Temmuz’da reddedildi, ancak Yargıtay 20 Eylül 2018’de Haziran seçiminde yeniden CHP İstanbul Milletvekili seçilen Berberoğlu hakkında verilen cezanın infazının, yasama dokunulmazlığı gerekçesiyle durması istemini kabul etti ve Berberoğlu’nun tahliye edilmesine hükmetti.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu‘nda 4 Haziran 2020’de okunarak milletvekilliği düşürüldü. Ertesi gün yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkartıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 25’inci, 26’ıncı ve 27’nci dönem CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine karar verdi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.