Kültür-SanatManşet

Ekolojik krize dikkat çeken ‘Altı Üstü’ sergisi Q’Art’ta açıldı

0

Odeabank’ın sanat platformu O’Art24 Ekim – 13 Aralık 2019 tarihlerinde farklı disiplinlerden 7 sanatçının yer aldığı Begüm Alkoçlar küratörlüğünde gerçekleşen ve güvencesizlik, belirsizlik, gelecek kaygısıyla mücadele eden bireyin, dünyayı kuşatan ekolojik krizin farkında olmayışına eleştirel bir bakış getiren “Altı Üstü” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, tüm dünyanın en sıcak gündemi haline gelen ekolojik krizin ortasında insanın sorun alanlarını ve bu sorunları nasıl algıladığını eleştiriyor. 

Dünyayı kuşatan ekolojik krizin ortasında insanın sorun alanlarını sorgulayan ve sorunların içgüdüsel ve zihinsel reddinin arkasını inceleyen sergi, görünen ve görünür kılınan algısını eleştiriyor. Sergide yer alan sanatçılar; Alper Bıçaklıoğlu, Atilla Galip Pınar, Aylin Zaptçıoğlu, Bora Aşık, Tan Taşpolatoğlu, Tarık Töre ve Y.Bahadır Yıldız  en derinde görünen ve insan zihninin görünmesine izin verebildiği sorunları odağına alan bir seçki ile karşımıza çıkıyor.

‘Altı Üstü’ sergisi görünür olanın insanın temel ihtiyaçları ile ilişkisini irdelerken, neyin görünür olduğuna dair bir analiz yapıyor. Sergi, insanın bilhassa sonuçları orta- uzun vadeli etkiye sahip olan ekolojik problemler gibi her daim şahitlik etmediği büyük meseleleri görmezden gelmeye meyilli olduğunun altını çiziyor. Güvencesizlik, belirsizlik, gelecek kaygısıyla mücadele eden bireyin, dünyayı kuşatan ekolojik krizin farkında olmayışına eleştirel bir bakış getiriyor.

Sergi 13 Aralık’a kadar Q’Art’ın Akatlar’daki sanat galerisinde ziyaret edilebilecek.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.