KadınManşet

Eğitimde cinsiyet ayrımı

0

Bazı gelişmekte olan ülkelerde kız çocuklar malesef nadiren okullarını tamamlama şansını elde edebiliyorlar. Learning World bu hafta cinsiyet ayrımının üzerinde bir köprü kuruyor..

Senegal ve Bangladeş‘ten hikayelerimiz ile eski Uniceff direktörü Carool Bellamy söyleşimizde, problem ve olası çözümler üzerine konuştuk.

Dieneba, 19 yaşında bir anne. Bu kızın hayatı 2005 yılında zorla evlendirirldiği gün değişti. O, ailesini ayakta tutma gayesi taşıyan bir genç kadın. Köyünde her şey bekleyebiliyor, ama evlilik asla…

Dieneba 19 yaşında yeniden okula gitme şansını yakaladı. Ona yardım elini ise TOSTAN, uzattı. Bir sivil toplum örgütü olan kuruluş, Afrikalılara ikinci bir eğitim şansı tanıyor. Ama herkes Dieneba kadar sanşlı olmuyor. Mesela yine 13’ünde evlendirilen Oulèye. O hala evli ve okula gidemiyor.

Cinsiyet ayrımı günümüzün başlıca problemlerinden biri olmaya devam ediyor. Eski Uniceff direktörü Carol Bellamy’e göre ayrımcılık hala mevcut. O bu kavramların orta öğretimde telafuz edilmeye başlandığını belirtiyor. Kendisiyle Cenevre’de görüştük.

Yoksulluğun başkentlerinden bir diğeri de Bangladeş‘te bulunan Dhaka. 12 yaşındaki Shanta Akhter, okula gitmek için hazırlanıyor, kardeşi ise işe gidecek. Çocukların ailelerine yardım için okulu bırakıp çalışmaya başladığı bu yerde Shanta şanslı azınlıktan.

Çünkü o yerel bir sosyal hizmet kuruluşu olan ‘Children’s Learning Centre’dan çalışan çocuklara yönelik eğitim yardımı alıyor.

(en)

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.