EkolojiKentManşet

Düşük gelirli kentlerde ağaç sayısı daha az, sıcaklıklar daha yüksek

0
Detroitte iki farklı mahalle

Ağaçlar oksijen üretme ve havadan kirletici maddeleri emme konusunda oldukça etkili. Ancak özellikle kentsel alanlarda yer alan ağaçların çevreye ve sağlığa etkileri bununla sınırlı değil.

Çevrelerinden çok daha sıcak olan şehirlerde ağaçlar ihtiyaç duyulan soğumayı sağlıyor. Aynı zamanda su akışını düzenlemeye ve erozyonu önlemeye yardımcı oluyor. Araştırmalar kent ağaçlarının daha iyi kalp ve akciğer sağlığı ile akıl sağlığı ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Ancak araştırmalar aynı zamanda kentsel ağaç örtüsünün eşitsiz bir şekilde dağıldığını, düşük gelirli ve azınlık topluluklarının yaşadığı bölgelerde, zengin muhitlere kıyasla daha az ağaç olduğunu ortaya koyuyor.

Ortalamadan 1,5 derece daha sıcak

Durumun böyle olup olmadığını görmek için Virginia’da yer alan The Nature Conservancy’den Robert McDonald ve meslektaşları, ABD’deki toplamda 167 milyon insana ev sahipliği yapan 5 bin 723 şehir, kasaba ve köyde ağaç örtüsünün ve kentsel sıcaklıkların gelire göre ne kadar değiştiğini inceledi.

Ağaç örtüsünü incelemek için uydu görüntülerinden faydalanan araştırmacılar düşük gelirli yerleşim yerlerinin ortalama olarak yüzde 15,3 daha az ağaç örtüsüne sahip olduğunu saptadı. Ve bu yerler ortalamadan 1,5 derece daha sıcaktı.

Öte yandan birçok bölgede bu farklıklar daha da belirginleşiyor. Araştırmacılar ABD’nin Kuzeydoğu’sunda düşük gelirli bölgelerin yüzde 30 daha az ağaca sahip olduğunu, sıcaklıkların ise 4 derece fazla olduğunu ortaya koydu.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.