İklim KriziManşet

Dünyanın gelmiş geçmiş en sıcak ayı açıklandı: Haziran 2015

0

ABD’li ve Japon bilim insanlarına göre, Haziran, insanlık tarihinin en sıcak ayı olarak kayıtlara geçti.

Bilim insanları, küresel ısınmanın belirtilerini en net hissettiğimiz 2015’te en sıcak ay rekorunun üçüncü defa kırıldığını açıkladı. NASA, Japonya Meteoroloji Ajansı ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, Haziran’ın tarihteki en sıcak ay olduğu ve 2015’in en sıcak yıl olma yolunda ilerlediği ifade edildi.

69

NOAA (ABD Okyanus ve Atmosfer Araştırmaları Merkezi ) tarafından sunulan verilere göre, küresel alanda tüm bölgelerdeki atmosfer sıcaklığı 20’nci yüzyıl ortalamasını 1,2 dereceyle geride bıraktı. NOAA, Temmuz’a kadarki 12 aylık sürenin de tarihteki en sıcak dönemi temsil ettiğini belirtti. Geçmiş yıllara kıyasla, El Nino’nun Pasifik Okyanusu’ndaki etkilerinin son dönemdeki sıcaklık artışına fazla etkisi olmadığı not düşüldü.

NOAA adına Mashable sitesine açıklama yapan Deke Arnt, ‘iklim değişikliğinin uzun dönemli bir değişimi tetiklediğini, El Nino’nun ise kısa süreli değişime neden olduğunu’ söyledi. Arnt, her iki faktörün de etkisiyle tarihteki en sıcak günlere adım attığımızı ifade etti.

NOAA, Ocak ayında yaptığı açıklamada 2014’ün en sıcak yıl olarak kayıtlara geçtiğini belirtmişti. Küresel atmosfer sıcaklığı, 1880 yılından bu yana takip ediliyor.

(Al Jazeera, Mashable)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.