Enerjiİklim KriziManşet

Dünyanın en büyük kömür limanında iklim eylemi: 100’den fazla gözaltı

0
Fotoğraf: @RisingTideAus / X

Yüzlerce iklim aktivisti kömür ticaretini sekteye uğratmak için Avustralya‘nın Newcastle kentinin limanını kanolarla ve yüzerek ‘işgal etti’ ve dünyanın en büyük kömür limanındaki gemi trafiğini iki günlüğüne durdurdu.

İklim değişikliği konusunda adım atılmamasını protesto etmek üzere bir araya gelen eylemcilerden 109’u gözaltına alındı.

Eylemi organize eden Rising Tide (Yükselen Gelgit) adlı oluşum, eylemle yarım milyon tondan fazla kömürün ülkeden çıkışını engellediklerini bildirdi.

Avustralya dünyanın en büyük ikinci kömür ihracatçısı ve kendi elektrik ihtiyacını da fosil yakıtlardan karşılıyor. Sydney‘e yaklaşık 170 kilometre mesafedeki Newcastle limanı, ülkenin kömür sevkiyatındaki en önemli liman.

Fotoğraf: @RisingTideAus / X

Gözaltındaki 97 yaşındaki aktivist: Torunlarım için yapıyorum

Avustralya’nın dört bir yanından gelen yaklaşık 3 bin kişinin 30 saatlik eylemine polis de izin vermişti. Ancak eylemin resmi bitiş saatinin ardından suda kalmayı sürdüren 109 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan beşi 18 yaşının altında olduğu için salıverildi.

BBC‘nin aktardığına göre New South Wales eyaletinin polisi, 104 kişiye “limanın gemi kanalını terk etmeme” suçlaması yöneltildiğini açıkladı.

Gözaltına alınanlardan biri olan 97 yaşındaki Alan Stuart, “Bunu torunlarım ve gelecek kuşaklar için yapıyorum. Bizim eylemsizliğimizin sonuçlarını yaşamak zorunda kalacakları için çok üzgünüm” diye konuştu.

Rising Tide, eylemin Avustralya tarihinde iklimle alakalı en büyük sivil itaatsizlik eylemi olduğunu savundu.

Her yıl iklim değişikliğini ele almak için küresel bir yol haritası ve politika geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi (COP28), 30 Kasım’da Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Dubai kentinde başlayacak.

Rising Tide Avustralya hükümetinden kömür ticaretine vergiler getirmesini ve tüm yeni fosil yakıt projelerini iptal etmesini talep ediyor.

Fotoğraf: @DrBreaky / X

Avustralya iklim değişikliği konusunda “çok ağır” hareket eden ülkelerden biri olarak kabul ediliyor ancak Başbakan Anthony Albanese 2022’de göreve geldiğinde, karbon emisyonlarını azaltmak için süren küresel çabaya katılma sözü vermişti.

Albanese’nin hükümeti, daha önceden konulmuş olan, 2030’a kadar karbon emisyonlarını yüzde 26-28 azaltma hedefini, yüzde 43’e yükseltti.

Aradaki fark, Avustralya’nın ulaşım ya da tarım sektörünün neden olduğu karbon salımına denk geliyor.

Ancak hükümet tüm yeni fosil yakıt projelerini feshetmeye yanaşmıyor. Mayıstan bu yana dört yeni kömür madeni projesine yeşil ışık veren Avustralya hükümetinin önünde onay bekleyen 25 proje daha var.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.