DünyaManşet

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid hayatını kaybetti

0

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, 65 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe Elizabeth tarafından 2012 yılında ‘dam’ ünvanına layık görülen Hadid, son olarak İstanbul’un Kartal semtinin dönüşümüyle ilgili hazırladığı planlarla gündeme gelmişti.

14

Zaha Hadid Architects şirketinden yapılan yazılı açıklamada, ünlü mimarın “bu sabaherken saatlerde Miami’de aniden hayatını kaybettiği” belirtildi.

Açıklamada, “Bu hafta başında bronşit olmuştu, hastanedeki tedavisi sırasında aanidenkalp krizi geçirdi” denildi.

İSTANBUL İÇİN DE PROJE HAZIRLAMIŞTI

Hadid, dünyanın dört bir yanında inşa edilen dekonstrüktivist eserleriyle tanınıyordu.

İBB Meclisi'nin geçtiğimiz yıl kabul ettiği "Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması" projesi Hadid'in imzasını taşıyordu

İBB Meclisi’nin geçtiğimiz yıl kabul ettiği “Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması” projesi Hadid’in imzasını taşıyordu

Hadid’in imzasını taşıyan “Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması” projesi, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edilmişti.

BÜYÜK TARTIŞMA YARATMIŞTI

Hadid’in eserleri arasında uzay gemisi biçimindeki Tokyo Olimpiyat Stadyumu, Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi tartışmalı yapılar da bulunuyordu.

Tokyo’daki stadyum yüksek maliyeti nedeniyle Japon mimarların eleştirilerinin hedefi olurken, Haydar Aliyev Kültür Merkezi de işçilerin çalışma koşulları nedeniyle çok tartışılmıştı.

Zaha Hadid’in en büyük tepki alan duruşu ise projelerini yaptığı 2022 Dünya Futbol Şampiyonası için tasarladığı Katar’daki al- Wakrah stadyumunun inşaatı sırasında ölen işçiler için verdiği yanıttı. İnşaatlarda 500 işçi ve 382 Neplli işçinin ölümü üzerine The Guardian’ın sorusuna “İşçiler benim sorunum değil, ben mimar olarak işime bakarım” demişti. İşçi ölümlerini sadece politikacıların alanına bırakan bu yanıt mimarlık camiasında mimarların sorumluluklarının yeniden tartışılmasına neden olmuştu.

Londra’da yapılan 2012 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan London Aquatics Centre ile Roma’daki MAXXI müzesi de Hadid’in tanınmış eserleri arasındaydı.

 

(Hürriyet, The Guardian)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.