Kültür-SanatManşet

Dünyaca ünlü duduk sanatçısı Civan Gasparyan yaşamını yitirdi

0

Uluslararası bir üne sahip duduk sanatçısı Civan Gasparyan 93 yaşında vefat etti. Ölüm haberini sanatçının aynı isme sahip torunu duyurdu.

Torunu Civan Gasparyan yaptığı Facebook paylaşımında “Dünya bu gece düşünülemez bir kayıp yaşadı. Sadece bir ikon değil, aynı zamanda güzel bir ruh. Huzur içinde yatsın” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki yayıncısı Kalan Müzik, Twitter’da yaptığı paylaşımda Gasparyan’ın ölümünden derin bir üzüntü duyduklarını belirterek ailesine ve sevdiklerini baş sağlığı diledi.

Civan Gasparyan’ın hayatı

Agos’un haberine göre Ermenistan‘ın Godayk bölgesindeki Solak kentinde 1928 yılında Muşlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gasparyan, altı yaşında duduk çalmaya başladı.

Henüz küçükken annesini kaybetmesiyle zor bir çocukluk geçirdi. Babası İkinci Dünya Savaşı’na katıldı. Bu nedenle Civan Gasparyan çocukluğunu yetimhanede geçirdi. 1947’de Moskova’ya gitti.

1948’de Ermeni Şarkı ve Dans Popüler Topluluğu ve Yerevan Filarmoni Orkestrası‘nın solisti oldu.

Dört madalya kazandı

UNESCO dünya çapındaki yarışmalarında (1959, 1962, 1973 ve 1980) dört madalya kazandı. Gasparyan, 1973 yılında Ermenistan Halk Sanatçısı unvanına layık görüldü. 2002 yılında WOMEX (World Music Expo) Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nü aldı.

Ermeni halk müziği çalan küçük bir toplulukla dünya çapında turneler düzenledi. Ronin, Gladyatör de dahil olmak üzere birçok filmin müziklerini icra etti ve besteledi.

Gasparyan, Sting, Peter Gabriel, Hossein Alizadeh, Erkan Oğur, Michael Brook, Brian May, Lionel Richie, Derek Sherinian, Ludovico Einaudi, Luigi Cinque, Boris Grebenshchikov, Brian Eno, David Sylvian, Hans Zimmer gibi birçok sanatçıyla işbirliği yaptı. Ayrıca Kronos Quartet ve Los Angeles Filarmoni ile kayıtlar gerçekleştirdi.

Eurovision’da yer aldı

Gasparyan, Oslo‘daki 2010 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ermenistan adına yarışan Eva Rivas‘ın şarkısında da sahne aldı ve ve Eurovision Şarkı Yarışması’nda performans sergileyen en yaşlı kişi oldu.

Gasparyan Türkiye’de konserlerde sahne aldı. Erkan Oğur ile kaydettikleri Fuad albümü Kalan Müzik’ten yayınlandı. Gasparyan 20’den fazla albüm kaydetti ve binlerce konsere katıldı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.