İklim KriziManşet

[Dünya Saati 2018] Işıklar 24 Mart’ta iklim değişikliğine karşı kapatılıyor

0

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından çevre sorunlarına ve doğaya dikkat çekmek amacıyla küresel düzeyde her yıl gerçekleştirilen çevre hareketi “Dünya Saati” (Earth Hour) bu yıl 24 Mart Cumartesi günü 20.30 – 21.30 saatleri arasında “Dünyaya Bağlan” sloganıyla yapılacak.

“Dünya Saati 2018”, biyolojik çeşitliliği korumayı ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Fotoğraf: Ömer Soylu, Dolmabahçe Camii

Etkinlik kapsamında bu yıl Türkiye’de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Truva Atı ile Sultanahmet, Süleymaniye ve Selimiye camileri gibi yapıların yanı sıra Galatasaray, Kadir Has ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri gibi birçok kurumun ışıkları kapatılacak. Etkinliğe, Beşiktaş ve Başakşehir spor kulüpleri de destek verecek.

www.dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yapılarak, etkinlik farklı grup faaliyetleriyle desteklenebiliyor.

Katılımcılar; doğa sohbetleri, gece koşusu, bisiklet turu, doğa masalları, yıldız gözlemi, doğadan esinlenilmiş yoga pozları, müzik dinletisi, fosforlu kıyafetlerle dans, ormanda ya da bahçede kamp, komşularla kuyu oyunları ya da saklambaç ve kıyafet veya kitap gibi eşyaları kapsayan takas etkinlikleri düzenleyebiliyor.

“Tek kullanımlık plastik malzeme kullanımını azaltın”

Tüm doğaseverleri Dünya Saati 2018’e katılmaya davet eden WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, 5 adımlık tavsiyelerini paylaştı.

“Öncelikle atığınızı, özellikle de doğada çözülmesi yüzyıllar süren tek kullanımlık plastik malzeme kullanımını azaltın.

Yaşadığınız yerde bitki ve çiçek yetiştirerek hem hayatınızı hem de çevrenizi renklendirin.

Doğa yürüyüşlerine gidin; toprağı ve ağaçları hissedin, temiz havayı ciğerlerinize çekin.

Yemeklerinizde sürdürülebilir, yani mevsiminde, yerel ve avlanması yasak olmayan besinleri tercih edin. Mümkünse yemek atıklarınızı kompostlaştırarak tekrar toprağa kazandırın ve harekete geçin…

İster plajları temizlemek için bir etkinlik düzenleyin, ister etrafınızdaki insanları geri dönüşüm konusunda teşvik edin, isterseniz dünyamızı korumaya yardım etmek için bir dilekçe imzalayın. Dünyaya bağlanın ve onu korumak için bir şeyler yapın.”

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.