Hayvan HaklarıManşet

Düder Göleti’nde martı katliamı: Yüzlercesi öldü, yavrular ortada kaldı

0

Konya’nın Kulu ilçesinde bulunan Düden Göleti’nde yüzlerce martı ölü bulundu. Göçmen kuşların dinlenme ve beslenme alanları arasında yer alan gölette, bir günde yüzlerce yetişkin ince gagalı ve karabaş türü martının öldüğü ortaya çıktı.

Olayı bir arkadaşının araması sonucu öğrenerek sabah saatlerinde olay yerine giden doğa ve kuş fotoğrafçısı Fahri Tunç şunları anlattı:

“Şu anda Kulu Düden gölündeyiz. Düden Gölü değil artık, çok küçük bir gölet kalmış. Flamingoların özellikle Abaza Flamingoların konakladığı alan burası. Türkiye’deki küçük flamingonun yaşadığı alan. Burada bir martı katliamı var, bunun sebebini bilmiyoruz. Etrafta çok fazla ölü martı var. Bizim bu kıyıda saydığımız sadece 250 küsur civarındaydı karşı tarafta da bir sürü ceset var, oraları saymadık. Yavrular etrafta dolaşıyorlar, anne-baba yok yanlarında, onlar da ölecekler çünkü besin kaynakları yok. Anne babaları öldü çünkü. Bu martılar büyük ihtimalle bir zehirlenme sonucu öldü.”

‘Sadece yavrular kaldı, onlar da ölecek’

İnsanların ticari kaygılarla doğaya vahşice zarar verdiğini belirten Tunç, “Bunun farklı sonuçları olabilir, daha ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlerle karşılaşabiliriz. Buradaki diğer kuşların da zehirlenme ihtimalleri var. Eğer öyle bir şey olduysa, varsa buradaki kuşlar neticede başka yerlere göç edecekler, orada bu hastalığı yayacaklar. Başka bir hastalıkları varsa buralarda yayılacak. Yani eğer bu kimyasal bir atıktan kaynaklıysa bu daha büyük bir tehlike” diye konuştu.

Fahri Tunç, yüzlerce martının bir an ölmesinin normal olmadığını söyledi; “Alandaki ebeveyn martıların neredeyse tamamı ölmüş sadece yavrular kalmış. Muhtemelen bunlar başka kaynaktan beslendiler ve bu şekilde bir katliam, ölüm söz konusu oldu” dedi.

Gölü kuruttular

Bölge, Anadolu’daki ince gagalı ve karabaş martılarının son üreme alanı. 

Fahri Tunç, yakın zamana kadar gölde adacıklar bulunduğunu ancak aşırı su kullanımı ve kuraklık nedeniyle bunların karayla birleştiği bilgisini verdi; “Dolayısıyla çok küçük bir alan kaldı. Sular çekilmiş. Zaten Konya Ovası’nda her taraf mısır ekili. Mısır çok su çeken bir bitki. Dolayısıyla bu kaynaklar yavaş yavaş kuruyacak. Bir gün umarım bu kuşlar bizden öç almazlar” ifadelerini kullandı. 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.