ManşetTürkiye

Dört eski bakan için Meclis’te karar günü

0

fezleke_mainAdalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) dört eski bakanla (Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış) ilgili yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nun raporu bugün TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak. Oylama ile eski bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyecekleri belli olacak.

15.00’te başlayacak Genel Kurul oturumunda önce Meclis Soruşturma Komisyonu’nun dört eski bakan hakkında hazırladığı rapor görüşülecek.

Görüşmelerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) vermesi beklenen “Bakanların Yüce Divan’a sevki” yönündeki önergeler de gerekçeleriyle birlikte okunacak. Ardından her bakan için ayrı ayrı gizli oylama yapılacak.

Sınırsız konuşma hakkı

Genel Kurul’da, yedi milletvekili ve suçlanan eski bakanların konuşma hakkı bulunuyor.

Raporla ilgili olarak, Soruşturma Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Hakkı Köylü veya onun görevlendireceği bir milletvekili 20 dakika, söz alacak altı milletvekili de 10’ar dakika konuşabiliyor.

Haklarında suçlama olan eski bakanların ise süre sınırlaması olmaksızın konuşma hakkı bulunuyor. Ancak eski bakanlar isterlerse konuşma yapmayabiliyor.

Genel Kurul’da Yüce Divan kararı için Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Bunun için en az 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

AKP’nin TBMM’de 312 sandalyesi bulunuyor. Bağımsızlar ve muhalefet eksiksiz oy kullansa dahi oyları 223’te kalıyor.

Kabul oyları ret oylarından fazla çıksa bile, 276’ya ulaşılamadığı sürece Yüce Divan’a sevk gerçekleşmiyor.

17-25 Aralık 2013 operasyonları sonrası “yolsuzluk ve rüşvet” iddiaları üzerine eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış) için Meclis’te Soruşturma Komisyonu kurulmuştu.

5 Ocak 2015’te son toplantısını yapan Komisyon, AKP’li dokuz üyenin “Hayır” oyuyla eski bakanların Yüce Divan’a sevkine gerek görmemişti.

CHP ve MHP’li üyeler ise 9 Ocak’ta Meclis Başkanlığı’na sunulan Komisyon raporuna tepki göstermişti.

Muhalefet, eski bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi için delillerin “yeterli” olduğunu savunmuştu.

(BBC)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.