EkonomiManşetTürkiye

Dolar çift haneye yaklaşıyor: 9,94 TL ile rekor kırdı

0

Türk lirasındaki değer kaybı bugün de devam ediyor. Dün 9,87 TL ile zirve yapan dolar bugün 9,94 TL ile yeni bir rekora imza attı.

Bu yükselişte, ABD’de enflasyonun beklentileri aşarak 1990’dan bu yana görülen yüksek seviyeye çıkmasının ve Türkiye’de enflasyon ve para politikası endişeleri etkili oldu.

Dün akşam saatlerinde 11,40’a kadar yükseldikten sonra günü 11,30 seviyesinden kapatan euro ise güne 11,34 ile başladı.

ABD’de enflasyon: Para politikası sıkılaşabilir

ABD’de tüketici fiyatları ekim ayında yüzde 0.9 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti​. Yıllık bazda değişim yüzde 6.2 ile beklentilerin üzerinde artarken yükselen enflasyon ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını sıkılaştıracağı beklentilerini de artırdı.

Yatırımcılar artık Fed’in bu durum karşısında faiz oranlarını Avrupa ve Japonya merkez bankalarından daha erken artırabileceğini düşünüyor. Bu beklentiyle birlikte dolar, sterlin ve euro karşısında 2021’in yeni zirvelerini gördü.

Dolar endeksi hazirandan bu yana görülmemiş olan 94.905 ile dün kaydettiği zirvenin hemen altında seyretti.

Türkiye’de faiz endişesi

Enflasyon Türkiye’de de belirgin yükseliyor. Dünyada hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin bir şekilde sıkılaştırma ya da destekleri azaltma eğilimine girdiği dönemde TCMB ise yükselen enflasyona ve değer kaybeden TL’ye rağmen dünyanın aksine gevşeme eğiliminde.

TCMB fiyat istikrarının cari fazla verilmeden sağlanamayacağını belirtirken, tüketici enflasyonun ise ekimde yükseldiği yüzde 20’lerde aylarca kalması bekleniyor. Ekonomistler cari fazlaya odaklanmanın enflasyondaki yükselişini daha da yukarı çekebileceğinden de endişeliler.

Öte yandan hükümet yüksek enflasyonun vatandaş üzerindeki negatif etkisini azaltmak için bütçe açığını artırma yöntemini kullanacak. Asgari ücretin yüksek bir seviyede belirlenmesi başta olmak üzere uygulamalar belirginleşecek.

Uzun yıllar reddedilen emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenlemeler de ilk kez gündeme alındı. Kasım ve aralık aylarında yoğunlaşan dış borç geri ödemeleri de kur üzerinde baskı yaratıyor.

Neler takip edilecek?

Sözcü’nün aktardığına göre piyasalarda iç veri gündeminde bugün eylül ayı ödemeler dengesi, Merkez Bankası (TCMB) haftalık verileri izlenecek.

Yarın ise eylül ayı sanayi üretimi ile TCMB kasım ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçları takip edilecek veriler arasında yer alıyor. ABD piyasaları ise tatil nedeniyle kısmen kapalı olacak.

Yabancı yatırımcılar kaçıyor

Piyasalarda takip edilen bir diğer konu ise yabancı yatırımcı eksikliği. Yabancı yatırımcılar oldukça düşük seviyelere çektikleri TL cinsi varlıklarından çıkış yönlü işlemlerine devam ediyorlar.

Bankacıların hesaplamasına göre yabancı yatırımcı swap işlemlerinde son yedi haftanın toplam çıkışı 6.2 milyar dolara ulaştı.

Bankacılar yabancı yatırımcı eksikliğinde TL’nin seyrini görmek için daha çok lokallerin döviz tevdiat hesaplarında (DTH) yapacakları işlemlere daha çok bakıyorlar.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.