Kültür-SanatManşet

Doğa ve sürdürülebilirlik üzerine bir sergi: “Yok Olmadan”

0

İstanbul Modern, 2016 yılını doğayı yücelten ve çevresel farkındalığı gündeme getiren, Yok Olmadan(Till IT’s Gone) sergisiyle karşılıyor.

13

Karaköy’deki İstanbul Modern’de 13 Ocak – 5 Haziran tarihleri arasında ziyarete açık olacak serginin kuratörleri Çelenk Bafra, Paolo Colombo.

Serginin ön programı 23 Aralık’tan itibaren Yoko Ono’nun kendi deyimiyle “bir süreklilik olarak yaşamın ta kendisini anlatan” “Ex It” adlı büyük ölçekli yerleştirmesiyle serginin ön programına başladı. Dijital yayın platformu ikonoTV’nin Dünya İklim Zirvesi vesilesiyle dünya çapında yaptığı çağrıyla “Art Speaks Out”(Sanat Sözünü Sakınmıyor) adlı doğa ve ekoloji temalı gösterim programından 57 videoluk özel bir seçki de aynı tarihten itibaren sergi alanında izlenebilir.

14

Sergi, doğayla ilgili kavramsal araştırmalar yapan ve ekolojik meseleleri sanatsal pratiğinin temeline alan sanatçılardan bir seçki sunuyor. Farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakışlarını ve “sürdürülebilirlik” kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. Sergide Türkiye ve farklı coğrafyalardan yirmi sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer veriliyor.

Türkçe-İngilizce hazırlanan sergi kataloğunda “YOK OLMADAN”da yer alan sanatçı ve yapıtlarla ilgili metin ve fotoğrafların beraberinde, sergi için yazılan ve konu üzerine farklı bakış açıları sunan üç makale yer alıyor. Çelenk Bafra ve Paolo Colombo’nun küratöryel sunumlarını takiben Post Carbon Institute’teki çalışmalarıyla tanınan eğitimci ve çevreci Richard Heinberg makalesinde “neden sürdürülebilirlik?” sorusuna yanıt ararken, sanat tarihçi Dr. Roger Cook ise “Dostum Güzel Hava: Antroposen için Sanat” başlıklı makalesiyle sergideki yapıtlar bağlamında doğa ve sanat ilişkisini yorumluyor.

Sergiye katılan sanatçılar, Roger Ackling, Bas Jan Ader, Alper Aydın, Bingyi, Jasmin Blasco ve Pico Studio, Charles A. A. Dellschau, Elmas Deniz, Mark Dion, Hamish Fulton, Francesco Garnier Valletti, Rodney Graham, ikonoTV “Art Speaks Out” (Sanat Sözünü Sakınmıyor) Video Programı, Lars Jan, Mario Merz, Maro Michalakakos, Joni Mitchell, Yoko Ono*, Camila Rocha, Canan Tolon ve Pae White.

Facebook etkinlik sayfası: facebook.com/YOK OLMADAN

 

(Bugün Bu Gece.com)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.