Doğa MücadelesiManşet

‘Doğa talanına hayır’: Ayvacık’ta köylüler, jeotermale karşı nöbete devam ediyor

0

Ayvacık’ta zeytinliklerin yakınında yapılacak jeotermal sondaj çalışmasının durdurulmasını isteyen köylülerin nöbeti devam ediyor.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar Köyü’nde, zeytinliklerin yakınında Pınarkale Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yürütülen jeotermal sondaj çalışmasına son verilmesini isteyen köylülerin direnişi sürüyor.

Köylüler, sondaj çalışmalarını yaptırmamak için Çakıllı Mevkisi’nde 4 gündür 08.00- 20.00 saatleri arasında nöbet tutuyor. Pınarkale Enerji şirketince bölgede yapılan sondaj çalışmalarının zeytinliklere zarar vereceği ve tarımda kullanılan suları zehirleyeceği belirten köylüler, şirket çalışmaya son verip, sahadan çekilinceye kadar alanda nöbet tutma kararlı olduklarını söyledi. Köylülerin eylemine Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu Beldesi’nden gelen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üyeleri ile bir grup çevreci de destek verdi.

Zeytinlikler içinde sondaja hayır

Ellerinde pankartlar ve Türk bayrakları ile eyleme katılanlar, ‘Havama, suyuma, zeytinime dokunma’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Zeytinlikler içinde sondaja hayır’ sloganları attı. Bunaltan sıcak havadan korunmak için bölgeye seyyar şemsiyeler kuran köylüler zaman zaman davul ve zurna eşliğinde oynadı. Köylü kadınların, zeybek oynaması dikkati çekti.

Yürütmeyi durdurma çıkana kadar nöbete devam

Dört gündür nöbette olan köylüler, sondaj çalışması yapılmasına izin vermediklerini belirtip, alınan ‘ÇED gerekli değildir’ raporu için Çanakkale İdare Mahkemesine açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı çıkıncaya kadar nöbeti bırakmayacaklarını söyledi.

Gülpınar köylüleri, geçen salı günü ise Ayvacık Kaymakamlığına, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne şikayet dilekçesi vermiş, Cumhuriyet Savcılığına şirket yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

(Evrensel)

You may also like

Comments

Comments are closed.