Doğa MücadelesiManşet

Doğa savunucularından Maçka Parkı için uyarı: Dur demezsek İstanbul’un altı delik deşik edilecek!

0

Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi‘nin çağrısıyla bir araya gelen vatandaşlar, Dolmabahçe – Levazım – Baltalimanı – Ayazağa karayolu tüneli projesi kapsamında Maçka Parkı’ndaki 199 ağacın yerinden sökülmesini protesto etti.

Vatandaşlar parkta ilk olarak projeyle ilgili grup üyelerini bilgilendiren bir panel düzenledi.

Ardından parkın inşaatın bulunduğu kapısına giden vatandaşlar burada parkın öncesi ve sonrasının fotoğrafının bulunduğu pankart açtı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Çağdaş Öztürk “Maçka Parkı’nı kullanan herkese sesleniyoruz; parkların altına kara yolu tüneli yapılamaz. Yapıldığı takdirde parktan ne kadar az alan gittiği söylense de yukarı çıkacak egzoz dumanları parkın temiz havasını öldürecektir, park işlevini yitirecektir. İBB bütün park ve yeşil alanların altını kara yolu tüneli veya zemin altı otoparkı inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altları oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca yağan en hafif yağmur da bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalım. İstanbul genelinde 30’dan fazla kara yolu tünel projesi İBB Meclisi’nden geçmiş durumda. Eğer dur demezsek, İstanbul’un altı delik deşik edilecek” dedi.

21 Şubat’ta İBB önünde eylem yapılacak

Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi 21 Şubat Çarşamba günü saat 13.00’te İBB önünde düzenleyeceği basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu.

Maçka Parkı: İstanbul’un altı üstüne getirilen yeşil alanları – Akgün İlhan

İBB, Maçka Parkı’nı etkileyecek tünel için yapılan itirazları reddetti, inşaat devam edecek!

Sen Maçka Parkı dersin, o ‘boş alan’ diye bakar – Pelin Cengiz

 

(T24)

You may also like

Comments

Comments are closed.