DoğaManşetTürkiyeUncategorized

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sönmez görevden alındı

0

Milli Parklar Genel Müdürlüğü; 2015 yılı mayıs ayında da Uzun Devreli Gelişme Planı’nı revize ederek, bazı mutlak koruma bölgesi niteliğindeki  alanları, kontrollü koruma bölgesine dönüştürmüş ve burada iki katlı yapılara müsaade ederek ‘Emsal yüzde 5’i geçemez’ kararı vermişti.

CHP Marmaris ilçe başkanı: Olumlu ama yetmez

CHP Marmaris İlçe Başkanı Av. Zekican Balcı, Sözcü‘ye verilen bu emsal ve yükseklik, alanı tamamen inşaata açmaya karşı kısıtlayıcı bir rol üstlendiğini söyledi. “Hal böyleyken, Kumlubük Koyunda söz konusu bölgede arsa sahibi olan bazı kişilerin Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak bu kısıtlamanın kaldırılmasını talep ettiklerini hatırlatan Balcı şöyle konuştu:

Dönemin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez de, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’na ve ilgili mevzuata aykırı olarak bu güzelim doğayı katledercesine yüzde 5 emsali kaldırmıştır. Biz de bu duruma seyirci kalmadık ve AKP’lilere çağrı yaparak bu kanun tanımaz, doğa düşmanı genel müdürün görevden alınmasını ve yapılan değişikliğin acilen geri alınmasını istemiştik.

Genel Müdürün görevden alınmasını çok olumlu karşılıyoruz ama yetmez. Bir an önce yapılan bu yanlışın giderilmesini ve 31 Aralık 2020 tarihinde revize edilen Uzun Devreli Gelişim Planı’nın iptal edilerek buradaki doğanın ve sık orman örtüsünün korunması ve ranta kurban gitmemesi için yeniden imar kısıtlamasının yapılmasını bekliyoruz. Marmaris’i AKP’li siyasetçilerin ve liyakatsiz kadrolarının rantına teslim etmeyeceğiz.”

CHP’li Balcı Üzmez için,  ”Göreve gelir gelmez Marmaris Milli Parkı’nda emsal kısıtlamasını kaldırarak bazı kişilere çok büyük rant sağladı. Cennet Adası ve Kumlubük’te çok büyük bir doğa katliamına sebebiyet verdi” demişti.

İsmail Üzmez, daha önce de Orman Genel Müdürlüğü görevinden alınmıştı.

Bakanlık duyurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda şunlar denildi:

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevi sona eren İsmail Üzmez, mesai arkadaşlarına veda etti. Genel Müdür İsmail Üzmez’e bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ediyoruz. Ayrıca genel müdür yardımcılığı makamında da görev değişimi yapıldı.

Genel Müdürlüğümüzde görevi sona eren Genel Müdür Yardımcılarımızdan Muhammed Çolak yerine Seyit Ali Kurtuluş, Mustafa Bulut’un yerine Akif Günkut göreve başladı. Boş olan genel müdür yardımcılığı makamına ise Av Yönetimi Daire Başkanımız Mustafa Tuğ­rul Şahin genel müdür yardımcısı olarak atandı.”

 

 

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.