İklim KriziManşet

DMÖ, Sibirya’da kaydedilen +38 derecelik rekor sıcaklığı onayladı

0
Birleşmiş Milletler‘e (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), Sibirya‘nın Verkhoyansk kasabasında 20 Haziran 2020’de ölçülen +38 derece sıcaklığın, Kuzey Kutup Dairesi’ndeki (Arktik) sıcaklık rekoru olarak onaylandığını duyurdu.

DMÖ, Sibirya’daki sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği, 67,5 kuzey enleminde yer alan Verkhoyanks kasabasında 20 Haziran 2020’de tespit edilen 100,4 fahrenhaytın (38 santigrat) teyidi için 3 Haziran 2020’de Rus makamlarından bilgi istemişti.

Örgütün sözcüsü Clare Nullis, gelen teyiti BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Verkhoyansk kasabasında 20 Haziran 2020’de ölçülen 38 santigrat sıcaklığı yeni Arktik rekoru olarak kabul ediyoruz” diye açıkladı.

‘İklim değişikliği konusunda alarm zilleri çalıyor’

Geçen yıl Sibirya’da daha önce görülmemiş düzeyde uzun süreli sıcak  dalgalarının hakim olduğunu belirten Nullis, bunun sonucu olarak da bölgede yıkıcı orman yangınlarının çıktığını ve büyük çapta buzul erimelerinin görüldüğünü anımsattı.

Söz konusu sıcaklıkların iklim değişikliğinin sonucu olduğunu vurgulayan sözcü, dünyada en hızlı ısınan bölge olan Arktik’te küresel ısınmanın iki katının yaşandığı bilgisini paylaştı.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas da kuruluşun Hava ve İklim Aşırılıkları Arşivi‘ne rapor edilen rekor seviyedeki sıcaklığın iklim değişikliği konusunda alarm zillerinin çaldığının göstergesi olduğunu vurguladı.

Taalas, 2020’de Antarktika kıtası için de yeni bir sıcaklık rekoru (18,3 santigrat) kırıldığını kaydetti.

Tarihi sıcaklık ölçülmüştü

Sibirya’nın Verkhoyansk kasabasında 20 Haziran 2020’de ölçülen 38 derece sıcaklığın tarihe geçtiği bildirilmiş; Amerikan CBS kanalının derlediği hava raporunda, “Verkhoyansk genellikle dünyadaki en soğuk noktalardan biridir. Bu bölge, geçen yıl kasım ayında, sıfırın altında 60 fahrenhayt (-51 santigrat) ile 2019-2020 kışının en soğuk seviyesini gösteren noktalardan biriydi” ifadesine yer verilmişti.

Daha önce Kuzey Kutbu’nda böyle bir sıcaklığa ulaşılmamıştı. 1915’te Alaska’nın Fort Yukon kasabasında yaklaşık 37 derece (100 fahrenhayt) civarında ölçüm kayıtlara geçmişti.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.