TürkiyeManşet

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den ortak açıklama: Hukuksuzluğa alışmayacağız

0

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak bir açıklama yayınladı.

HDP’li ve CHP’li vekillerin milletvekilliklerinin düşürüldükten sonra tutuklanmasına ve gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterilen açıklamada “yapılan antidemokratik uygulamalara ve hukuksuzluğa alışmayacağız” denildi.

‘Ülke uçurum kıyısına sürükleniyor’

Açıklamada “Etkileri hala devam eden küresel salgın nedeniyle toplumun geniş kesimleri ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşurken, demokrasi ve hukuk dışı uygulamalarla, çevre ve doğa talanına dayalı, toplumsal gereksinimleri gözetmeyen rant eksenli projelerle ülkemiz uçurumun kıyısına doğru sürüklenmeye devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Antidemokratik uygulamalar

Kurumlar Türkiye’de son dönemde meydana gelen hukuksuz ve antidemokratik uygulamalara değindikleri açıklamada şunları söyledi:

Görevdeki belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması, Belediyelerin başlattığı dayanışma kampanyalarının paralel devlet olarak adlandırılarak sonlandırılması, anayasal meslek kuruluşlarının yasalarına müdahale edilerek etkisizleştirilmeye çalışılması, halkın oylarıyla parlamentoya seçilmiş kişilerin milletvekillerinin düşürülerek tutuklanması ve son olarak muhalif gazetecilerin tutuklanması gibi uygulamalar ülkemiz demokrasisi adına utanç verici boyutlara ulaşmıştır.

‘Sahte başarı hikayeleri inandırıcı değil’

Halk egemenliği anlayışını ortadan kaldıran, seçme ve seçilme hakkını yok sayan, basın özgürlüğünü ayaklar altına alan tüm bu girişimlerin karşısındayız. Bilinmelidir ki, ülke tarihinin en büyük işsizlik dalgasının yaşandığı, hayat pahalılığının yaşanılamaz boyutlara ulaştığı, halkın borç yükü altında ezildiği bir toplumsal gerçeklik ortada dururken, millet bahçesi açılışlarıyla, kredi reklamlarıyla, içi boş projelerle yaratılmak istenen sahte başarı hikâyelerinin hiçbir inandırıcılığı bulunmuyor.

Açıklama “Ülkeyi yönetenleri, bu ülkenin gerçek sorunlarıyla yüzleşmeye, anayasaya, hukuka ve halk iradesine saygı duymaya çağırıyoruz” ifadeleriyle sona erdi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.