EkolojiManşet

Dev İngiliz savaş gemisi son zararını İzmir’e verecek

0

İngiliz savaş gemisi Invincible, sökülmek üzere İzmir’e doğru yola çıktı. Gemi söküm tesislerinin çevreye verdiği zararlar biliniyor.

Invincible (Yenilmez) adlı uçak gemisinin artık kendi kendine hareket edecek gücü bile yok.

Römorkörlerin çektiği gemi, İzmir’deki söküm tesislerine doğru yola çıktı.

İngiliz donanmasının üssü olan Portsmouth limanından son kez ayrılan uçak gemisini uğurlamaya gelenler, geminin bordasına büyük beyaz harflerle boyanmış ‘satıldı’ sözcüğünü görenler, Guardian gazetesinin muhabirine ‘şoka uğradıklarını’ söylediler.

Bu aslında pek alışılmadık bir manzara değil. İngiltere’deki koalisyon hükümetinin iktirada geldiği andan itibaren açıkladığı geniş kapsamlı bütçe kesintileri uyarınca savunma harcamalarında yapılan kesintiler nedeniyle ülkenin sahip olduğu iki uçak gemisinin ikisinin de hizmetten çekileceği biliniyordu. Geçen ay Ark Royal adındaki uçak gemisi ile bu gemilerde kullanılan dikine havalanabilme yeteneğine sahip Harrier savaş uçaklarının tümü hizmetten çekilmişti.

Bazı savunma uzmanları, bu uçak gemilerinin ve Harrier uçaklarının şimdi Libya’da çok işe yarayabileceğini, ama İngiltere’nin bu imkanını kaybettiğini belirtiyorlar.

İngiltere’nin önümüzdeki on yıl boyunca uçak gemisi olmayacak. 5 milyar sterline sipariş edilen iki yeni uçak gemisinden sadece birinin hizmete gireceği, diğerinin ise ya yapımı biter bitmez satılacağı ya da naftalinlenip bir limana bağlanacağı ve kaderine daha sonra karar verileceği biliniyor.

İzmir’e gidiyor

Sökülmek üzere yola çıkan İnvincible uçak gemisi ise daha önce jilet olmaktan son anda kurtulmuştu. 1980’lerin başında Avusturalya’ya 175 milyon sterline satılmış ama Arjantin kuvvetleri Falkland adalarını işgal edince satış iptal edilmişti. Harrier jetleri ve helikopterler taşıyan Invincible Falkland savaşına katıldıktan sonra Balkanlarda ve Irak’taki operasyonlarda da görevlendirilmişti. (BBC, Yeşil Gazete)

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.