Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetYerel

Dersim’deki yangın yayılarak devam ediyor: Kürek ve tırmıklarla müdahale ediyoruz

0

Dersim’in Hozat ilçesinde başlayan yangın, iki haftadır devam ediyor. İki gün önce havadan müdahale edilmesine rağmen tam olarak kontrol altına alınamayan yangın bölgede büyük bir alana yayılmış durumda.

Bölgenin geçici özel güvenlik bölgesi ilan edilmiş olmasından dolayı yangın ilk çıktığı günlerde gerekli müdahale yapılamamış, sivillerin alana girmesine izin verilmemişti.

Gelen tepkilerin ardından yangının 12’nci gününde havadan müdahale başlamış, yangın söndürmede gönüllü ekipler alana alınmaya başlamıştı.

Ovacık yönünde ilerliyor

Şu anda ise Hozat ilçesinde başlayan ve kontrol altına alınmayan yangın, Ovacık ilçesine doğru ilerleyerek devam ediyor.

Kutu Deresi, Mengirvan Mezrası ve Alacık Köyü arasında kalan bölge de yangın üç gündür devam ediyor. Sadece orman işletme ekipleri yangın bölgesine gitmesine rağmen bölgenin uzak olmasından ötürü, yangına müdahale edilemiyor.

Fırtına Veli Çeşmesi’ndeki yangın sürüyor

Munzur Vadisi Ovacık ilçesi sınırları içinde kalan Fırtına Veli Çeşmesi mevkiinde dün başlayan yangın da yayılarak devam ediyor.

Yangın bölgesine giden sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yetkilileri, MUDAK, Tunceli Belediyesi, doğa gönüllüleri, orman işletme ekipleri müdahale etti. Gece 12 ye kadar müdahale edilmesine rağmen yangın kontrol altına alınamadı.

Duman: 150 kişilik bir ekiple alandayız

Fırtına Veli Çeşmesi mevkiinde gönüllü olarak yangın söndürme çalışmalarına katılan doğa aktivisti Serdar Duman Yeşil Gazete’ye yaptığı açıklamada alanda 150 kişilik bir ekiple çalıştıklarını söyledi.

Bölgedeki belediye personeli, gönüllü insanlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yetkilileri, MUDAK, Ovacık belediye başkanı, personeli ve gönüllü kişiler, orman işletme ekipleri ve AFAD yangınla mücadele ediyor.

‘Tırmık ve küreklerle müdahale ediyoruz’

Belirli gruplar halinde yangına müdahale edilmesine rağmen arazinin sarp olması ve rüzgârın etkisinden dolayı yangının kontrol altına alınamadığını belirten Duman, “Çok fazla kuru ağaç var. Kuru otlar da yangının yayılmasına neden oluyor” dedi.

Birçok ilçeden ve ilden gelen gönüllülerin olduğunu belirten Duman, yangın söndürme ekipmanları olmadığını söyledi.

Duman, “Elimizdeki tırmıklarla ve küreklerle müdahale ediyoruz. Zaten yangını söndürmemiz mümkün durmuyor yayılmasını engellemek için hat oluşturmaya çalışıyoruz” bilgilerini paylaştı.

Havadan müdahalenin de gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Duman, “İki tane helikopter de havadan destek veriyor. Ancak yangın ilerlemeye devam ediyor” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.