YerelKentManşet

Deprem enkazı kalkmadan yeni inşaatlara yelken açıldı: Çeşme’de Sit alanına dört kat imar izni

0

İzmir Seferihisar‘ın açıklarında 30 Ekim meydana gelen ve 114 kişinin hayatını kaybetmesine binin üzerinde kişinin enkaz altında kalarak yaralanmasına sebep olan depremin izleri henüz silinmeden yeni inşaat çalışamalarına başlandı.

Çeşme ilçesinde bağlı Reisdere Mahallesi için yapılan 1/1000 ve 1/5.000’lik imar planları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce askıya çıkarıldı. Birkaç yıl önceye kadar Birinci Derece Sit alanı olan ve Kontrollü Kulanım Alanı olarak değiştirilen Reisdere Bölgesi’nde dört katlı otel inşaatları yapılabilecek.  İmar planları 5 Aralık 2020 tarihine kadar askıda kalacak.

Otel ve ticaret alanı yapılabilecek

Egeli Gazete’nin aktardığına göre kabul edilen imar planları ile Sit alanına otel, ticaret alanı ya da konutlar yapılabilecek. Sahilin 50 metrelik bölümünden sonra otellerin ve turizm alanlarının tamamlayıcısı niteliğinde günübirlik turizm yapı ve tesisleri de yer alabilecek.

Minimum 2 bin 500 metre arsa şartıyla 4 katlı ve 12.80 metre yükseklikte olabilecek. Minimum 300 metre arsa koşuluyla 2 katlı 6.50 metre yükseklikte konut da yapılabilecek. Ayrıca yine 300 metre arsa koşuluyla 4.50 metre yükseklikte ticaret alanlarına da izin verildi.

Korunacak alan kalmadı

İki yıl önce Çeşme’de çok sayıda bölgede sit dereceleri değiştirilmişti. Birinci derece sit kapsamındaki bölgeler bu özelliğini kaybetti. “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak sınırları yeniden belirlenmişti.

Eski sistemde 1. derece SİT olarak ifade edilen yeni sistemde ise “Kesin Korunacak Hassas Alan” kalmadı. Doğa harikası alanların büyük bölümünün sürdürülebilir kullanım alanına dönüştüğü görüldü.

Sit alanlarında yapılaşma için yönetmelik de değişti

Sit alanlarının kullanılması için gerekli yönetmelik değişikliği de yapıldı. “Korunan alanların tespit, tescil  ve onayına ilişkin usul ve esaslara dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” 16 Mart 2020 Tarihli ve 31070 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin 9 Maddesi; “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları; barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla alanın potansiyeli ve kullanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır” şeklinde değiştirildi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.