EkolojiManşetYerel

Deniz maruluyla kaplanan Çakalburnu Dalyanı’ndaki kuş cenneti bataklığa dönüşüyor

0

İzmir’in İnciraltı kıyısında yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Çakalburnu Dalyanı deniz maruluyla kaplandı.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, önlem alınmazsa dalyanın iki-üç yıla kalmadan bataklığa dönebileceğini belirterek, “Bunun sonucu olarak da kuşlar gelmeyecektir, Çakalburnu Dalyanı’nı kuş cennetinden bataklığa çevirmeyelim” dedi.

İzmir Körfezi’nde sıklıkla görülen deniz marulu, yılın belli dönemlerinde ciddi oranda artıyor. İzmir İnciraltı mevkisinde bulunan ve flamingoların da içinde olduğu yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Çakalburnu Dalyanı’nın beşte dördü giderek artan kirlilik nedeniyle deniz maruluyla kaplandı.

Prof. Dr. Doğan Yaşar, son yıllarda giderek artan deniz kirliliğinin çekilmez hale geldiğini söyleyerek “Her yer yemyeşil. Körfezin ortasında, önceki günden beri plankton patlaması yaşanıyor. Birkaç gün önce Bostanlı civarlarında da vardı. Gün geçtikçe durum kötüleşiyor. Çakalburnu Dalyanı bataklık olmaya doğru gidiyor. Burası her gün temizleniyor. Körfez, denize girilebilecek halden derin bir komaya girmiş duruma geldi” diye konuştu.

18 yılın en kötüsü

Çakalburnu Dalyanı’nda 2012-2013 yıllarına kadar hiç deniz marulu olmadığını ifade eden Prof. Dr. Yaşar unları anlattı:

“Sonrasında kirlilikle beraber deniz marulu görülmeye başlandı. Önce bahar aylarında 3-5 günlüğüne kendini hissettirdi. Sonra ekim ve kasım gibi sonbahar aylarına sıçradı. Sonra bu süre uzadı. Sonrasında muhteşem bir sıcaklıkla beraber, ilk defa neredeyse alanın tamamı yeşil sahaya döndü. Alanın maalesef beşte dördü deniz marulları ile kaplandı. 2023 yılı son 18 yılın en kötü dönemi oldu.”

Bölgede plankton, deniz marulu, denizanalarında patlama gerçekleştiğini hatırlatan Yaşar “Toplu balık ölümleri oldu. Bütün bunların nedeni derelerden maalesef körfeze pis suyun gelmesi. Yani birinci neden arıtılmadan gelen sular. Türkiye’de denizlerimizi foseptik olarak kullanıyoruz. Önce bunu keseceğiz. 2’ncisi derelerdeki betonlar kaldırılacak. Ayrıca neden kireç dökülür? Önce bilime dönülecek. Çözülecek bir olay ama eskisi gibi kısa sürede de değil” dedi.

‘Ekosistem bozulacak’

Prof. Yaşar Çakalburnu Dalyanı’nın önemine ilişkin de şunları söyledi:

“1990’lı yıllara kadar kuş cennetinden kalkan kuşlar önce sabah kahvaltısı için Halkapınar’a giderdi. Öğle buraya gelirdi. Çakalburnu Dalyanı’nda 100’den fazla kuş türü bulunuyor. Halkapınar, daha sonra kirlendi. Bunun üzerine hijyene dikkat eden kuşlar, Halkapınar’dan uzaklaştı. Halkapınar, bataklığa dönünce yalnızca buraya gelmeye başladı. Çakalburnu Dalyanı’nı da bataklığa çevirirsek kuşlar, buraya da gelmeyecek. Bunun sonucu ekosistemimiz bozulacak. İzmir, kent olarak dünyanın en önemli doğa güzelliklerine sahip bir kent. Burayı kesinlikle kuş cennetinden bataklığa çevirmeyelim.”

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.