İklim KriziManşet

Değişim Elçileri Programı, üniversiteli iklim kampanyacılarını bekliyor

0

Değişim Elçileri Programı, ikinci dönemi için üniversiteli değişim elçilerini arıyor.

Türetim Ekonomisi Derneği ve Change.org İklim Projesi iş birliği ile düzenlenen Değişim Elçileri Programı, çeşitli şehirlerden üniversite öğrencilerini bir araya getirerek öğrencilerin kendi şehirlerinde iklim krizi ile nasıl mücadele edildiği konusunda birbirlerinden ve deneyimli yaşam savunucularından ilham almasını sağlıyor.

Program kapsamında öğrenciler, kendi şehirlerine yönelik iklim değişikliği kampanyaları üreterek ve kampanyaları için karar alıcılarla görüşüyor.

İkinci dönem için 11 Temmuz Perşembe 15.00‘a kadar kayıt yapılabilecek. Ücretsiz olarak düzenlenen programda tüm eğitimler çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Programın yeni dönemi Muğla, Adana, Trabzon, Mardin, Ağrı, Nevşehir ve Manisa öncelikli olmak üzere tüm öğrencilerin başvurularına açık. Başvurularda cinsiyet dengesi, etnik çeşitlilik ve eşit dağılım gözetilecek.

Program kapsamında öğrencilerle birebir görüşmeler yapılarak ihtiyaçlar belirlenecek. Katılımcılara “İklim Kampanyacılığı ve Savunuculuğu” ve İklim Krizi ile Mücadele” eğitimleri verilecek. Eğitimler 20 Temmuz, 27 Temmuz ve 3 Ağustos tarihlerinde 2,5 saatlik oturumlar halinde verilecek. Ayrıca ekim ayında “Etkili İletişim ve Lobicilik” eğitimleri düzenlenecek.

Eğitimlerin ardından her öğrenci, kendi şehrine yönelik bir kampanya tasarlayacak ve bu kampanyayı başlatıp yürütecek. Başlatılan kampanyalar için karar alıcılar ile görüşmeler yapılacak ve öğrenciler iklim ekibi tarafından desteklenecek.

Beş ay sürecek program boyunca her ay iklim krizi bağlamında katılımcılarla birlikte belirlenen konular üzerine çevrimiçi buluşmalar düzenlenecek.

Katılımcılar, program sonunda e-sertifika alacak ve “değişim elçileri” olarak net sıfır karbon geleceği için etki yaratmaya devam edecek.

İlk dönemine 7 şehirden 11 üniversite öğrencisinin katıldığı program kapsamında Change.org platformunda 11 kampanya başlatıldı. 50 binden fazla imza toplayan kampanyaların dördü, etki yaratmayı başardı.

Proje ekibi, “Küresel kaynamanın etkilerini en çok hisseden; aşırı sıcaklar, aşırı yağışlar, sellerden en çok etkilenen ülkelerden birinde yaşıyoruz. Dolayısıyla bugünümüz ve geleceğimiz için, iklim kriziyle mücadeleyi birlikte büyütmeliyiz” diyerek ikinci dönem katılımcılarını bekliyor.

Kayıt formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Change.org’dan ‘İklim için Kampanyacılık Rehberi’

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.