Türkiyeİfade ÖzgürlüğüManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusunda bulundu

0
 
 
 

Şüpheli Ragıp Zarakoğlu’nun Evrensel Gazetesinde ve Artıgerçek adlı haber sitesinde 5 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ‘Makus Kaderden Kaçış Yok’ başlığıyla kaleme aldığı sözde köşe yazısında idam edilen Türkiye Devleti’nin Başbakanı Adnan Menderes ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı kıyaslayan bir yazı kaleme almıştır. İdeolojik içerikli yazısında Türkiye’nin yakın tarihine göndermeler yaparak ‘Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil’ şeklindeki ifadeleriyle de açıkça darbe çığırtkanlığı yaptığını ortaya koymuştur. Kamuoyunda büyük tepki yaratan anti demokratik beklentilerle dolu sözde yazıda açıkça ‘darbe özlemi’ vurgulanmış ‘darbe seviciliği’ yapılmıştır.”

‘Erdoğan hayatını demokrasi mücadelesine adadı’

Hayatını Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesine, refah seviyesinin artmasına adadığı öne sürülen Erdoğan’ın tehdit edildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Şüphelilerin kaleme aldığı/yayınladıkları yazı ile Adnan Menderes’in 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sonrasında darbeciler tarafından 17 Eylül 1961 tarihinde idam edilmesi olayı üzerinden halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a karşı açıkça darbe ve idam tehdidi yapılmıştır. Bu yayın ve tehditler aynı zamanda içinden geçmekte olduğumuz küresel salgın sürecinde ülkemizin devleti ve milletiyle birlikte yürüttüğü mücadeleyi de hedef alarak başta yürütülen bu başarılı mücadeleye önderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm milletimizin moral ve motivasyonunu düşürmeyi, halk arasında korku ve tartışma yaratarak kamu barışını bozmayı amaçlamaktadır.”

“Yassıada Rejimi bu topraklarda bir daha asla var olamayacaktır” denilen suç duyurusunda, şüphelilerin Cumhurbaşkanlığı makamına karşı anti-demokratik çağrılarda bulunarak döşemeye çalıştığı yolun ülkenin tüm demokratik kazanımlarını imha etmeyi hedeflediği iddiasına yer verildi; kamu adına cezalandırılmaları talep edildi.

Ne olmuştu?

Ragıp Zarakolu, Evrensel ve Artı Gerçek‘in sitelerinde yayınlanan “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı ve AKP temsilcilerinin “darbecilik” iddialarına hedef olmuş; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Artı Gerçek’i yayınlayan Artı Media ve Zarakolu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Zarakolu ise bir açıklama yayımlayarak “darbe karşıtı bir yazının bu kadar ters yorumlanması anlaşılır bir şey değil” demiş;” Hayatım darbelere karşı mücadele ile geçti. Cumhurbaşkanlığı sözcülerinin yazıyı yeterince okumadıkları anlaşılıyor” ifadelerini kullanmıştı. Ragıp Zarakolu, açıklamasını “Kıssadan hisse: İnsan hakları ve adalete bir gün her kes muhtaç olabilir ve olacaktır” diyerek bitirmişti.

Ragıp Zarakolu

Gazeteci, yayıncı ve insan hakları savunucusu. 1948 yılında Büyükada’da doğdu.

Demokrat gazetesi, İnsan Hakları Derneği ve Tarih Vakfı kurucularından. Belge, Alternatif ve Alan Yayınları eş-kurucusu. Ant, Partizan, Yeni, Ufuklar dergilerinde yazdı. Türkiye Sorunları, Dünya Sorunları ve 11. Tez kuramsal dergilerinin editörlüğünü üstlendi. 1999-2002 yıllarında Özgür Bakış gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Hakkında, Ayşe Nur Zarakolu ile birlikte yazar, yayıncı, gazeteci olarak ya da konferanslarından dolayı 50’den fazla açıldı. 1971 ve 1980 darbelerinden sonra gazetecilik nedeniyle tutuklandı.

2011 yılında, bir siyasal partinin akademisinin açılışında yaptığı konuşma nedeniyle tutuklandı. 2007 Saraybosna Soykırım Bianel Ödülü Ragıp Zarakolu’na verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Yayıncılar Birliği, Diyarbakır Tabib Odası, A.Ü İletişim Fakültesi, Mahsusu Mahal/Hapishane Yazını, Uluslararası PEN, ABD ve Hollanda PEN ödüllerini alan Zarakolu, Uluslararası Yayıncılar Birliği, Uluslararası Soykırım Araştırmacıları Birliği, Norveç Yazarlar Birliği, Danimarka PL Özgürlük ödüllerinin de sahibi.

Diyaloğa yönelik çalışmalarıyla Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk ve Barış Ödülü’nü, Türk-Ermeni diyaloğu çalışmalarından dolayı Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ödülü’nü, Padova Vicdanlılar Bahçesi ve Lemkin madalyalarına layık görüldü. İsveç Parlamentosu milletvekilleri ve Uluslararası Yayıncılar Birliği tarafından 2012 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi ve Asur Kültür Ödülü’nü aldı.

Ragıp Zarakolu halen İsveç’te yaşıyor ve Artı Gerçek, Evrensel, Yeni Yaşam ve Agos gazetelerine gönüllü olarak yazıyor.

 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.