EkonomiManşetTürkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi günü kontrollü normalleşmeye başlıyoruz

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP teşkilatıyla video konferans yöntemiyle düzenlenen bayramlaşma programında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, pazartesi günü itibariyle kontrollü normalleşmeye geçileceğini duyurdu.

Detaylar kabine toplantısında belli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kontrollü normalleşmeye yönelik detayları kabine toplantısının ardından halkla paylaşılacağını kaydetti:

Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Detayları kabine toplantısının ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmek, haziran ayı ile birlikte itibaren tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz.

Salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri aldığımız tedbirlerin, özellikle de kısıtlamaların tek amacı 84 milyon vatandaşımızın her birinin sağlığını, hayatını, geleceğini korumaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor, aldığımız tedbirleri de vatandaşlarımızın işine, aşına zarar vermeyecek şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz.”

‘Helallik istiyoruz’

Kısıtlamalardan etkilenen esnafa ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, sıkıntıya düşen esnaftan helallik istedi:

Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz.

Hiçbir vatandaşımızın kendini sahipsiz hissetmemesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık. Uluslararası değerlendirmelerde, salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz.”

‘Türkiye kendini kriz ikliminin dışında tutabildi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın döneminde Türkiye’nin kendisini kriz ikliminin dışında tutabildiğini iddia etti:

Sağlık hizmetlerindeki başarısını sosyal ve ekonomik desteklerle taçlandıran Türkiye kendini gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çoğunda gözlenen kriz ikliminin dışında tutabilmiştir. Yeni yatırım ve istihdam arayışlarındaki yükseliş başta olmak üzere pek çok gösterge ülkemizi aydınlık yarınların beklediğine işaret ediyor.”

İsrail’in saldırısı

İsrail’in Filistin’e saldırıları hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşlerini şöyle ifade etti:

Geçmişte Bosna’da hunharca işlenen vahşete nasıl sesimizi yükselttiysek bugün de tüm dünya görmezden gelse de İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz. Siyasi kaygılarla ideolojik saplantılarla şu veya bu sinsi hesapla İsrail’in döktüğü kanlara sessiz kalarak veya açıkça arka çıkarak ortak olanlar bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilmelidir. Eğer İsrail’in Filistin’de bilhassa Kudüs’te sergilediği saldırganlığı derhal durdurmazsak yarın herkes kendini bu vahşi zihniyetin hedefinde bulacaktır. Bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır. BM Güvenli Konseyi’nin Genel Kurul’da alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs’te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atması şarttır. İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır.”

Kategori: Ekonomi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.