ManşetTürkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadın erkek eşitliği bu işin fıtratında yok”

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kadın ve Demokrasi Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İstanbul ‘da düzenlediği KADEM 1. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ” Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları bünyeleri fıtratları farklıdır. İş hayatında hamile bir kadını erkekle aynı şartlara tabii tutamazsınız. Çocuğunu emzirmek zorunda olan bir anneyi, bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz” diye konuştu.

Eşitlik kadın kadına ya da erkek erkeğe olur

11Konuşması sırasında bazen erkek kadın eşitliği diyorlar ancak doğru olan kadın kadına eşitlik ve erkek erkeğe eşitliktir diyen Erdoğan, “Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eşdeğer olabilmektir. Yani adalettir. Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları bünyeleri fıtratları farklıdır. İş hayatında hamile bir kadını erkekle aynı şartlara tabii tutamazsınız. Çocuğunu emzirmek zorunda olan bir anneyi, bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz. Kadınları erkeklerin yaptığı her işi yaptıramazsınız, komünist rejimlerde olduğu gibi. Eline ver kazmayı küreği çalışsın, olmaz böyle bir şey. Onun narin yapısına ters düşer” dedi.

“Feministler anneliği kabul etmiyor”

İslam dininin kadına annelik makamını verdiğini, cenneti de ayaklarının altına serdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, “Babanın değil annenin ayakları altına koymuş. Annenin ayağının altı öpülür. Ben anacığımın ayağının altını öperdim. Anam nazlanırdı, anacığım çekme ayağını derdim, çünkü burada cennetin kokusu var. Bazen ağlardı. Anne başka bir şey. Ve makamların o ulaşılamazdır. Ama bunu anlayanlar olur anlamayanlar olur. Bunu feministlere anlatamazsın mesela, onlar anneliği kabul etmiyor” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kadına karşı erkek şiddeti konusuna da değinen Erdoğan, barış dini İslam’da bunun söz konusu olamayacağını ifade ederek, “Kadın cinayetleri oluyor değil mi? Gerçek olarak düşüneceğiz işi. İnançlı bir insan, böyle sapıklardan bahsetmiyorum. Gerçekten bu işin değerini bilenden bahsediyorum. Bir kadın cinayeti kadına şiddet böyle bir şeye girebilir mi? Mümkün mü? Giremez. Niye? Çünkü bir Müslüman olarak konuşuyorum, dinimiz İslam. Biz bir barış dininin mensuplarıyız. Bunun mensupları olarak bizim dinimizde kadına bu şekilde bir zulmü asla yapamazsın. Şiddet uygulayamazsın. Hatta evlatları için kesin hüküm nedir? Yanınızda yaşlanırlarsa annenize babanıza öf bile demeyiniz diyor. Çekeceksin nazını. Ana bu. Ona öf bile dedirtmeyeceksin. Bizim değer ölçülerimiz bu kadar hassas” şeklinde görüşlerini dile getirdi

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.