ManşetCOP27İklim Krizi

COP27’ye ev sahipliği yapacak Mısır, iklim riski altında

0

Bu yılın kasım ayında Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP27) ev sahipliği yapacak Mısır, iklim değişikliği kaynaklı ciddi felaketlerin yaşanabileceği ülkeler arasında yer alıyor.

Resmi verilere göre, iklim değişikliği nedeniyle Nil Deltası‘nın taşması, tarım alanlarının zarar görmesi, mercan kayalıklarının yok olması ve olağanüstü hava olaylarının artması öngörülüyor. Felaket senaryoları arasında İskenderiye‘nin sular altında kalması da yer alıyor.

‘Nil Deltası dünyanın en tehlike altındaki bölgelerinden biri’

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, geçen aralık ayında yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinde nüfusun ve tarım, sanayi, turizm tesislerinin yoğunlukta olduğu Nil Deltası’nda su seviyesinin yükselmesi ve iklim değişikliğine karşı hassasiyetine dikkati çekerek burayı “dünyanın en çok tehlike altındaki bölgelerinden biri” olarak nitelendirmişti.

Abdulati, Mısır hükümetine bağlı Kıyı Koruma Kurulunun 2025’e kadar tamamlanması beklenen “iklim değişikliğinin kuzey kıyıları ve Nil Deltası üzerine etkilerine uyumun sağlanması” konusunda bir proje yürüttüğünü ifade etti.

Mısır’ın kuzeyindeki 69 kilometre uzunluğundaki bir hat üzerinde projenin uygulanacağını duyuran Abdulati, BM Yeşil İklim Fonu‘nun projeye 31 milyon dolar tutarında ödenek ayrıldığını kaydetti.

İskenderiye’nin sular altında kalması

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da geçen yılın kasım ayında düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Mısır’da İskenderiye, ABD‘de Miami ve Çin‘de Şanghay şehirlerinin sular altında kalma tehlikesine işaret etmişti.

Baraj mühendisliği uzmanı Mısırlı Muhammed Hafız, İskenderiye’nin tamamının deniz seviyesinin altında kalmasını beklemediğini ancak şehrin dalgalar tarafından erozyona uğrama riski taşıdığını ifade etti.

Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Abdulati ise İskenderiye’deki durumun Mısır için sürpriz olmadığını, uzun süredir konuyla ilgili çalışmalar yürütüldüğünü aktardı.

İskenderiye’de su baskınlarına karşı 7 milyar cüneyh (yaklaşık 445 milyon dolar) tashih edildiğini açıklayan Bakanlık, beton bariyerler, dalgakıran ve erken uyarı sistemi dahil birçok önlemin alındığını duyurdu.

2021’de meyve-sebze üretimi yüzde 50 düştü

El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi‘nin çalışmasında ise deniz seviyesinin yarım metre yükselmesinin, yaklaşık 1 milyon 500 bin dönümlük tarım arazisinin sular altında kalmasına, tuzlu suyun toprağa sızarak mahsulleri ve tarımsal üretimi olumsuz etkilemesine yol açabileceği uyarılarına yer verildi.

Araştırmacı Amine Fayed‘in raporuna göre, 2021 yazında Mısır’da sıcaklıkların daha önce görülmemiş şekilde yükselmesi, üretime ve ürün kalitesine yansıdı. Meyve ve sebze üretiminde yüzde 50’den daha fazla düşüş yaşandı.

Geçen ay BM ve Mısır’ın beraber yürüttüğü çalışmada da Şarm eş-Şeyh’te iklim değişikliği kaynaklı hava dalgalanmaları nedeniyle daha yüksek sıcaklıklara ve tuz oranına dayanıklı tarım ürünlerinin ekilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Mercan kayalıkları yok oluyor

Bu çalışmaya göre, Kızıldeniz‘deki mercan kayalıkları, kayalıkların dayanıklılık sınırının ötesinde artan su sıcaklığı, kayalara ulaşan güneş ışınlarındaki azalma ve deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklı tehlikelerle karşı karşıya bulunuyor.

Mercan kayalıklarının şimdiden “ağarmaya” başladığı belirtiliyor. İklim Değişikliği Konferansı’nın raporunda, en karamsar senaryoya göre 2100 yılına kadar Mısır’daki mercan kayalıklarının yaklaşık yüzde 72’sinin yok olabileceği tahminine yer verildi.

Mısır Turizm Bakanlığı geçen ekim ayında, kayalıklara zarar verenlere hapis ve para cezası verilmesini öngören Rezervlerin Korunması Yasası‘nın sürekli uygulanmasının dışında Mısır’da 209 türü bulunan mercan kayalıklarını korumak için uluslararası bir çevre koruma girişimine de onay verdi.

Olağanüstü hava olayları arttı

Meteoroloji Kurumu Erken Uyarı Müdürü Mahmud Şahin, ülkede “iklim değişiklikleri nedeniyle şiddetli hava olayları meydana geldiğini” belirtiyor. Beni Suveyf bölgesi 51 milyon metreküp yağışla son 300 yılın en yağmurlu dönemini geçirdi.

Mısır hükümeti, sel tehlikesine karşı 2014’ten bu yana 1500 koruma tesisinin inşa edildiğini duyursa da ülkede yoğun yağışlardan dolayı birçok bölgede sel felaketi yaşandı.

Yerel basına ve resmi verilere göre de Mısır’da özellikle geçen yıldan beri turistik şehirlerden İskenderiye ve Hurgada‘da eşi benzeri görülmemiş toz fırtınaları, yüksek sıcaklıklar, kısa sürede yoğun yağmur ve kar yağışları görüldü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.