EkolojiManşet

‘Çöp savaşı’nın ilk raundunu Filipinler kazandı

0

Kanadalı bir şirketin Manila limanına bıraktığı tonlarca çöpün “dönüştürülemez’ olduğunun anlaşılınca iki ülkenin arasını açan sorun, Kanada’nın çöpleri geri almayı kabul etmesi üzerine çözülme arefesinde. Kanada ağırdan alıyor ancak Filipin son tarih olarak 15 Mayıs’ı belirledi.

Filipinler ile Kanada arasında ‘savaş tehdidine’ kadar varan çöp tartışması ‘tatlıya bağlanıyor’. Kanada, çöplerini geri almayı ve tüm sevkiyat masraflarını karşılamayı kabul etti. Ancak sürecin haftalar boyunca sürebileceğini açıklaması Filipinli yetkilileri kızdırdı. Yetkililer, “15 Mayıs son gün” dedi.

Filipinli yetkililerin açıklamalarını aktaran Fox News, Kanada’nın yaklaşık yedi yıl sonra çöplerini geri almayı kabul ettiğini duyurdu. Ancak şimdi de süreç tartışması yaşanıyor. İlk etapta, 69 konteyneri göndermeye hazır olduklarını açıklayan Filipinli yetkililer, çöplerin alınması konusunda 15 Mayıs’ı son gün olarak belirlerken, Kanada tarafı gerekli evrakların ayarlanması nedeniyle taşıma işleminin ‘haftaları bulabileceğini’ açıkladı.

Filipinler Maliye Bakanlığı Kanada’nın ‘bürokrasiyi’ öne sürerek süreci yavaşlattığını söylerken, Dışişleri Bakanı Teddy Locsin Jr. de Kanada’yı uyararak, ‘sözde diplomatik işlemlerin’ Filipinler’i durdurmayacağını vurguladı. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin 15 Mayıs’a kadar çöplerin alınmasını beklediğini söyleyen Bakan, “Bu beklenti karşılanacak aksi takdirde…” ifadelerini kullandı.

Duerte: Biz çöplük müyüz?

Kanada merkezli özel bir şirket, 2013-2014 yılları arasında Manila limanına toplam 2450 ton çöp taşıyan 103 konteyner bırakmıştı.

Konteynerlerin üzerinde ‘geri dönüştürülecek plastikler’ yazıyordu ancak Filipinli yetkililer tarafından yapılan inceleme sonucu çöplerin geri dönüştürülemeyeceği anlaşılmıştı. Yetkililer, kargodan sorumlu şirketin gerekli izinlere sahip olmadığını belirterek çöpün yasa dışı olduğunu açıklamıştı.

Kanada’nın çöpünü geri almamasına pek çok kez tepki gösteren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, “Biz çöplük müyüz? Kanada ile savaş açabiliriz. Onları alaşağı da edebiliriz. Çöplerini geri vereceğim, ne olursa olsun” demişti.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.