ManşetKoronavirüs SalgınıSağlık

Çocuklarla koronavirüsü konuşmak

0

Nirengi Derneği, ebeveynlerin çocuklarıyla koronavirüs hakkında konuşurken dikkat etmeleri gereken noktalara ilişkin bir bilgi notu geliştirdi. Tasarımını İdil Türkmen Ayaydınlı’nın gerçekleştirdiği bilgi notunu hazırlayan Uzman Psikolojik Danışman Elçin Külahçıoğlu Gözegir‘in dikkat çektiği noktalar şu şekilde:

Öncelikle çocuğunuzun Coronavirus ile ilgili ne bildiğini öğrenin. Örneğin, “Okulda veya belki televizyonda Coronavirus diye bir şey duydun mu?”, “Bununla ilgili ne duyduğunu benimle paylaşmak ister misin?” diye sorun.

Konuyu merak eden veya yanlış bilgiye sahip olan çocuğunuza durumu açıklamanız gerektiğinde; “Coronavirus mikroskop ile bakıldığında ‘taç giymiş gibi görünen bir virüstür. Yani küçük, gözle göremediğimiz mikroplar gibi. Tıpkı gripte olduğu gibi ateş, öksürük, zor nefes almaya sebep olurlar. Birçok kişi kolayca iyileşiyor ama bazı insanlar daha çok zorlanıyor iyileşmekte. Çocuklar genellikle çok kolay atlatıyorlar bu hastalığı” açıklamalarını yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun hızına ayak uydurun

Konuşmak istemiyorsa konuyla ilgili konuşmak için zorlamayın.. Konuşmanızın içeriği ve detayları çocuğunuzun gelişimiyle uyumlu olmalıdır. Çocuğunuzla konuşurken ilgilenmediği ve yaşıyla uyumlu olmayan detayları vermekten kaçının.

Kaygı bulaşıcıdır

Sakin ve güven verici şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Unutmayın ki kaygı bulaşıcıdır! Ebeveyninin kaygılı olduğunu hisseden çocuk da bu kaygıyı taşıyacaktır. Güvenli bir ortamda, mümkünse evde konuyu gündeme getirin ve soru sormasına, eğer varsa endişelerini dile getirmelerine izin verin.

Gizlemek için çaba göstermeyin

Coronavirus gündemini çocuğunuzdan gizlemek için çaba göstermeyin. Konuşulmayan şeyler çocuklarda daha fazla kaygı uyandırır

Bilmediğiniz bir şey sorduklarında dürüst olun ve birlikte araştırma yoluna gidin. Çocuğunuzun Coronavirus ile ilgili televizyon, radyo vb. yayınlara yüksek oranda maruz kalmasına engel olmaya çalışın.

Kontrol hissetmesini sağlayın

Çocuğunuzun durum üzerinde kontrol hissetmesini sağlayın. Örneğin; Virüsün yayılmasını nasıl engelleyebiliriz? Ellerimizi sık yıkayarak, uykumuzu iyi alarak, beslenmemize dikkat ederek, ellerimize değil dirseğimize hapşırarak, yüzümüze fazla dokunmayarak, virüsten kendimizi koruyabiliriz.

20 saniye boyunca şarkı söyleyebilir

Bu eylemleri kaygı uyandırıcı bir şekilde çocuğunuza sık hatırlatmak yerine eğlenceli bir oyun şeklinde aktarabilirsiniz. Çocuğunuzun ellerini 20 sn süresince yıkaması için ellerini yıkarken 2 kere ‘iyi ki doğdun’ şarkısını söylemesini sağlayabilirsiniz, bu şekilde 20sn el yıkama sürecini eğlenceli bir ritüele çevirmiş olursunuz.

Rutinlere devam edin

Rutinlerinize devam etmeye çalışın. Akşam yemeği saatleriniz, uyku saatleriniz, ailece düzenli yaptığınız bazı aktivitelere devam etmek çocuğa güvende olduğu duygusunu aşılayacaktır.

 

Çocuğunuza; İnsanların güvende ve sağlıklı olması için çabalayan kişilerin varlığını vurgulayın. Hastaneler, doktorlar ne yapması gerektiğini biliyorlar ve bilim insanları aşı bulmak için araştırma yapıyorlar. Okula gitmeyip evde kalmaları durumunda bunun herkesin güvende olmasını sağlayacak bir önlem olduğunu belirtin.

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.