EkolojiManşet

Çocuk parkına JES kuyusu

0

Salihli’de imar planlarında çocuk parkı geçen yere JES kuyusu açan şirket, köylülerin tarlasına giden yolu da kapattı

Manisa Salihli’de, Jeotermal Enerji Santrali (JES) şirketi SANKO, planlarda çocuk parkı olarak geçen yere üç tane JES kuyusu açtı. Yöre halkının aylardır süren mücadelesine ve açılan davalara rağmen çalışmalarına devam eden şirket, şimdi de çiftçilerin tarlasına giden yolu kapattı.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre, Salihli Belediye Başkanlığı tarafından 2017 yılında yapılan ihaleyle SANKO Şirketi’ne yıllık 16 bin lira bedelle 3 yıllığına kiraya verilen arazi, imar planlarında park ve çocuk oyun bahçesi olarak geçiyor. Kira sözleşmesinde “kullanma amacı dışında kullanılamaz” maddesi yer alan alanda şirket, üç jeotermal derin kuyusu açtı. Konutların yanı başında, çevresi tarım alanları ve bağlarla dolu araziyi “park” olarak kiralayan şirket, araziyi üç jeotermal kuyusunun yanı sıra trafolar, beton kulübeler, borular ve dev iş makineleri ile doldurdu.

‘Dilekçelerimize yanıt verilmiyor’

Açılan JES sondaj kuyularına 50 metre uzaklıkta evi bulunan Emekli Öğretmen Hakkı Uysal, yapılan kiralama sözleşmesine tamamen aykırı olan bu durumun yasalara da aykırı olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, “Tahmin ediyoruz çünkü kurumlara verdiğimiz dilekçelerin hiçbirine yanıt verilmiyor” dedi.

SANKO Şirketinin belediye ile yaptığı kira sözleşmesinin 8 ay sonra biteceğini belirten Uysal, “Enerji şirketleri insanların yaşam alanlarında orada kimse yaşamıyormuşçasına davranmaktalar. İlk günden bugüne neler yaşandığını burada oturan ahali gayet iyi bilmektedir. Gürültüler, toz, koku… Son olarak şirket, çıkan akışkanın tahliye ve geri dönüşüm borularını döşeme esnasında bağa giden yolu kapatmış, ulaşımı engellenmiştir” diye konuştu. Uysal, konuya dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

“Bağıma giremiyorum”

Şirketin yaptığı boru döşeme çalışmaları nedeniyle yolu kapanan ve günlerdir bağına gidemediğini söyleyen çiftçi Serdar Akduman da şunları söyledi: “Şirket, bayramdan önce boru döşeme bahanesiyle bağımıza giden yolu kapattı. Tepkilerimiz sonrasında yol, geçtiğimiz günlerde yeniden açılmıştı ama şimdi başka bir yerden boydan boya araziyi kazarak tekrar yolumuzu kapattılar. Bereket bu aralar yağış var ve sulamaya gerek duymuyoruz ama ilaç atmamız gerekiyor, bağımıza gidemiyoruz. Toz, bağlara ve çevrede yaşayan insanlara çok büyük zarar veriyor.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.