DünyaManşet

Çipras, reformlara ‘hayır’ oyu veren bakanları görevden aldı

0

Yunanistan’da Başbakan Aleksis Çipras, kreditörlerin talep ettiği reform paketiyle ilgili mecliste yapılan oylamada partisinden 38 milletvekilinin ‘hayır’ oyu kullanmasının ardından SYRIZA-ANEL koalisyon hükümeti kabinesinde büyük değişiklik yaptı.

7

SYRIZA içerisinde “sol platform“un temsilcileri olarak bilinen Enerji Bakanı Papanoyotis Lafazanis, Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Dimitris Staratulis ve Savunma Bakanı Yardımcısı Kostas İsihos ve Maliye Bakanı Yardımcısı Nandia Valavani gibi isimler kabine dışında kalırken, bazı bakanların da yerleri değiştirildi.

Yunanistan’daki orman yangınları nedeniyle yeni bakanların yemin töreni cumartesi gününe ertelenirken, euronews muhabiri Stametis Giannisis değişiklik hamlesiyle Çipras’ın reformlar konusunda herkese bir mesaj vermek istediğini belirtiyor:

“Büyük ölçekli bir kabine değişikliği Başbakan Aleksis Çipras için tek yoldu. Ülkenin kreditörleriyle varılan yeni anlaşmayı desteklemeyi reddeden sert sol kanatta yer alanları göndererek Yunan başbakan hem evine hem de dışarıya pazartesi kararlaştırılan reformları uygulamada kararlı olduğunun mesajını göndermek istedi.

 

(Euronews)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.