EkolojiManşet

Çin yasaklayınca Türkiye dünyanın plastik çöp deposu oldu

0

Türkiye’ye plastik atık ithalatı son iki yılda beş kat arttı. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında

Türkiye’deki plastik atık ithalatı 2016 yılının başında 4 bin tonken 2018 başında aylık 33 bin tona yükseldi. Aynı yılın ortalarında aylık 20 bin tona gerileyen plastik atık ithalatı son iki yıl içerisinde beş kat artış gösterdi. Türkiye’ye en fazla plastik atık ihraç eden ülkeler ise sırasıyla, İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya.

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, plastik atık ithalatına yönelik yapılan raporu inceledi. PRNet’in Greenpeace verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’deki plastik atık ithalatının Çin’deki plastik atık ithalatı yasağından sonra yükseliş gösterdiği gözlemlendi. Atık ithalatı 2016 yılının başında aylık 4 bin ton iken 2018 yılının başında 33 bin ton olduğu ve aynı yılın orta aylarında 20 bin tona gerileyip sabit kaldığı saptandı.

Türkiye’de plastik atık ithalatının 10 bin tonluk kısmı Britanya’dan gelirken, Çin’de başlayan yasaklar ve Malezya, Vietnam ve Tayland’ın kısıtlamaların; Türkiye ile birlikte Endonezya ve Hindistan’da da ithalatın yüksek miktarda artışına sebep olduğu belirlendi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2015 yılında dair verileri, Türkiye’nin çöpünün sadece yüzde 1’ini geri dönüşüme yolladığını, gerisini ise katı atık sahasına gönderdiğini gösteriyor.

Türkiye en kötü 20 ülke arasında

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre de, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında. Buna göre, belediyeler 2016’da 31 milyon ton çöp topladı. Türkiye İstatistik Kurumu‘na (TÜİK) göre bu çöplerin sadece yüzde 9,8’i geri dönüşüme gönderildi.

Ambalaj atıklarının ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması amacı ile kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Pagçev‘in genel müdürü Yağmur Cengiz, mevcuttakinden çok daha fazla sayıda atık toplama ve geri dönüşüm tesisine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Şu an 751 lisanslı geri dönüşüm tesisi ve 566 atık toplama ve ayırma tesisi bulunuyor.

Dergi, İngiltere’den ihraç edilen çöplerin çevreye zarar vereceğine dair endişeler olduğunu da yazdı.

Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği‘nin (TÜDAM) başkanı Vedat Kılıç da Türkiye’ye ithal edilen plastik atıklardaki artışın bir yandan plastik sanayi için imkan oluşturduğunu söyledi. Buna göre, sektör son 2 yılda önemli oranda kârını artırdı ve yatırımlar yeni işyerlerinin açılmasını sağladı.

Plastik atıkların Akdeniz’de izini süren Çukurova Üniversitesi‘nden akademisyen Sedat Gündoğdu’nun araştırmaları göre Türkiye sahilleri tüm Akdeniz’deki en kirli sahiller. Gündoğdu, bunun nedenlerini “tarımsal faaliyetler, az gelişmiş altyapı, kentleşmede artış ve yetersiz çöp değerlendirme politikalarına” bağlıyor.

Mersin, Adana ve Antalya Türkiye’deki diğer sahil kentlerinden daha fazla çöp ürettiğini ve yoğun yağışların bu çöpleri nehirler aracılığıyla denizlere taşıdığını anlatan Gündoğdu, geri dönüşümün çözüm olmadığını, tek çözümün plastik atıkları azaltmak olduğunu söyledi ve uyardı: “Aksi takdirde Akdeniz sahillerine gelen Avrupalılar da dahil herkes kendi çöpünde yüzmek zorunda kalabilir.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.