TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Çin İstanbul Başkonsolosu: Sert tedbirler almadan sonuç alamazsınız

0
Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili ülkesindeki son durumu değerlendirdi. Wei, “Salgının durumuna göre kademeli bir şekilde tedbirleri ya artırıyor ya da azaltıyorduk. 11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız” dedi.

‘Sıfır vakaya düşürmenin yolu, önleme ve kontrol’

DHA’ya konuşan Cui Wei, ükesinde yaklaşık üç-dört aydır ölüm yaşanmadığına dikkat çekti; şimdiye kadar toplam ölüm sayısının 4. 634 olduğunu kaydetti: ” Bu rakam çok uzun zamandır bu şekilde duruyor. Pekin’de en son bir pazardan çıktı. Pazarda tamamen bir tarama araştırması yapıldı. Balık ithal eden bir dükkan içerisinde balık kesilen o tahta üzerinde virüs çıktı.” 

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei.

Ülkesinde uzun süredir sıfır vakanın olduğunu kaydeden Başkonsolos aldıkları önlemleri de şöyle anlattı: “Biz başından beri önleme ve kontrol etmeyi aynı cümle içinde kullanılıyoruz. Sıfır vakaya düşürmenin yolu devamlı kontrol sisteminde olmak. Örneğin sağlık çalışanlarına, gümrük çalışanlarına isteseler de istemeseler de test yapıldı. Çünkü onlar risk altında. Devamlı bir şekilde kontrol ediliyor ve test yapılıyor” 

Wei, sert tedbirler olmadan sonuç alınamayacağını kaydederek “Ne istediğimizi bilmeliyiz. Normal, güzel bir yaşam mı istiyoruz. Bunu istiyorsak gerçekleştirmek için muhakkak kısa zaman içinde göz önünde tedbirler alınması lazım. Ancak bu şekilde kısa zaman içinde bu durumu halledebilir ve normale dönülebilir. Ya gevşek olacak ve çok uzun sürecek ya da sert olacak ve kısa sürecek” dedi. 

‘Maske, diğer hastalıklarda da düşüşe neden oldu’

Maske kullanımının solunum yoluyla bulaşan diğer hastalıklarda düşüşe neden olduğunun altını çizen Wei, “Çin’de vatandaşlar artık maske takmayı alışkanlık haline getirdi. Şu an sonbahar Çin’de. Sonbahar döneminde geçen yıllara göre hastane istatistiklerinin kıyaslaması yapıldığında ağız ve burun yoluyla bulaşan hastalık sayısı da çok daha düşük oldu. Demek ki maske temiz, verimli ve basit bir tedbir. Sadece Kovid-19 için değil, insan sağlığı için de önemli” diye konuştu. 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.