Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

CHP’li Veli Ağbaba: Yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründe 1561 işletme iflas etti

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında uygulanan kısıtlamalardan en çok kafe ve restoranların etkilendiğini kaydetti. Ağbaba, yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründe bin 561 işletmenin iflas ettiğini açıkladı.

‘İktidar, açlığa terk etti’

CHP’li Veli Ağbaba, yarın başlayacak olan Ramazan ayında koronavirüs salgını ileri sürülerek restoran ve lokantaların kapatılmasının 1 milyondan fazla kişinin açlığa terk edilmesi demek olduğunu ifade etti:

Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, lokanta ve seyyar yemek faaliyeti hizmetleri ile belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticareti yapan 495 işyeri bu yılın ocak ayında, 1066 iş yeri ise şubat ayında kapandı. Sadece ocak ve şubat aylarında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren toplam 1561 işletme iflas etti. İktidar lokanta ve restoranların faaliyetlerini tekrar kısıtlarken, bu sektörde çalışan 1 milyona yakın işçiyi de günlük 50 lira, aylık 1500 liraya mahkum ederek açlığa terk etmiş durumda.

Ramazan’da kısıtlamalara tekrar maruz kalan esnaflarımıza yeteri kadar destek verilmemesi durumunda, hem iflaslar önümüzdeki aylarda daha da artacak hem de iflaslardan kaynaklı olarak işsizlik daha korkunç boyutlara ulaşacaktır.”

‘Her ay 8 bin 922 esnaf kepenk kapattı’

Ağbaba, 2020 yılı ve 2021 yılının ilk iki ayı olmak üzere son 14 aylık dönemde her ay 8 bin 922 esnafın iflas ederek kepenk kapattığını dile getirdi:

2020 yılında Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre meslekten ve sicilden terkini yaparak kepenk kapatan yani iflas eden esnaf sayısı en az 99 bin 588’di. Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında olmak üzere meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısı ise 19 bin 727’dir. Ayrıca Ticaret odalarına kayıtlı olan gerçek kişi ticaret işletmelerinden yani esnaflarımızdan 2021 yılının ilk iki ayında iflas eden esnaf sayısı 5 bin 595.

2021 yılın ilk iki ayında ise; Esnaf Sicili gazetesi ve Ticaret Sicil gazetesi verilerine göre iflas ederek kepenk kapatan esnaf sayısı ise 25 bin 322, toplamda son 14 ayda iflas eden esnaf sayısı ise resmi verilere göre en az 124 bin 910 oldu. Bir başka deyişle 2020 yılı ve 2021 yılının ilk iki ayı olmak üzere; son 14 aylık dönemde her ay 8 bin 922 esnaf iflas ederek kepenk kapattı.”

You may also like

Comments

Comments are closed.