ManşetTarım-GıdaTürkiye

CHP’li Tutdere: Çiftçilerin destekleme ödemelerini bir an evvel yapın

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında tarımsal destekleme ödemelerinin zamanında yapılmamasının çiftçileri mağdur ettiğini vurguladı.

Milletvekili Tutdere, destekleme ödemelerinin zamanında yapılmamasının çiftçileri bankalara ve tefecilere mecbur bırakıldığını ifade etti ve destek ödemelerinin bir an önce yapılması için Tarım ve Orman Bakanı’na çağrıda bulundu.

‘Çiftçiler tarımı bırakma noktasına geldi’

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde ödeneceği açıklanan buğday fark ödemesi ile mazot ve gübre destekleme ödemelerinin çiftçilere hâlâ yapılmadığına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “Seçim bölgem Adıyaman başta olmak üzere Türkiye’deki çiftçilerin birinci gündemi geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığıdır. Çiftçilerimizin bu sıkıntıları, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tarımsal destekleme ödemelerini zamanında yapmaması nedeniyle katlanarak artmaktadır” dedi.

İktidarın yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçilerin tarımı bırakma noktasına geldiğine dikkatleri çeken Milletvekili Tutdere, çiftçilere yapılacak destekleme ödemelerinin gecikmesinden dolayı çiftçilerin dertlerinin katlanarak arttığını aktardı. Tutdere, mevsim nedeniyle üretime hazırlanan çiftçilere destekleme ödemelerinin yapılmamasından dolayı üretimin Türkiye genelinde olumsuz etkileneceğini ifade etti.

‘Tefecilere mecbur bırakmayın’

Destekleme ödemelerinin zamanında yapılmasının önemine vurgu yapan Milletvekili Tutdere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi çiftçilerin yanında olmaya davet ederek, Pakdemirli’yi göreve çağırdı.

Tutdere, “Buradan bütün çiftçiler adına Tarım Bakanlığına açıkça çağrıda bulunuyorum: Çiftçilerimizin ürün fark ödemeleri ile mazot ve gübre destekleme ödemelerini bir an evvel yapın, çiftçilerimizi bankalara ve tefecilere mecbur bırakmayın” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.