TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

CHP’li Öztunç’tan Bakan Koca’ya: Aşı konusunda Türkiye’nin bir girişimi var mı?

0

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, günlük olarak Sağlık Bakanlığınca açıklanan ve kamuoyu nezdinde inandırıcılığı bulunmayan Covid-19 virüsüne dair tartışmalı verileri TBMM gündemine taşıdı.

Soru önergesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Nüfusu Türkiye’den az birçok Avrupa ülkesinin açıkladığı yüksek oranlar karşısında, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine oranla çok daha az sayıda bir oran açıklamasının sırrı nedir?” diyen Öztunç, aşı çalışması yapan firmalarla ön anlaşma yapılıp yapılmadığını da sordu. 

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan verilerle, özellikle Türk Tabipleri Birliği(TTB) başta olmak üzere, sahada çalışmalar yürüten kuruluşlardan gelen veriler birbiri ile örtüşmüyor. Vatandaşların da hastanelerdeki yoğunluktan mağdur duruma düşmeye başlaması tartışmaları artırıyor. 

‘Rakamlar inandırıcı değil’

Verilerle ilgili  soru işaretlerini Meclis’e taşıyan CHP’li Öztunç önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Covid-19 virüsü ile ilgili her akşam Sağlık Bakanlığınca açıklanan verilerin TTB’nin açıkladığı verilerle örtüşmediği sık sık dile getirilmektedir. 24 Ekim günü TTB’nin GYK toplantısında 23 ildeki günlük PRC(+) sayısının 20.595 – 21.195 aralığında olduğu, aynı gün Sağlık Bakanlığın açıkladığı verilerde ise 2.091 olduğu görülmektedir.

Nüfusu Türkiye’den az olan birçok Avrupa ülkesinde açıklanan günlük Covit-19 verileri 30.000 – 40.000 arasında olurken Türkiye’de açıklanan verilerin 1.000 – 2.000 arasında açıklanması kamuoyuna inandırıcı gelmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü de bu rakamları sağlıklı bulmadığını ifade etmektedir.” 

Aşı anlaşması yapıldı mı? 

Birçok Avrupa ülkesinin koronavirüse karşı etkili bir aşı bulunması durumunda önce kendi vatandaşlarının yararlanması için firmalarla ön anlaşma yaptığını hatırlatan Öztunç, Bakan Koca’ya Türkiye’nin böyle bir girişimde bulunup bulunmadığını da sordu. 

Öztunç’un Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede ifade ettiği sorular şöyle: 

  1. Sağlık Bakanlığı ile TTB’nin açıkladığı verilerdeki tutarsızlığın sebebi nedir? Bu verilerin hangisi doğrudur?
  2. Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük Covid-19 sayılarının düşük gösterilmesinin sebebi nedir?
  3. Nüfusu Türkiye’den az birçok Avrupa ülkesinin açıkladığı yüksek oranlar karşısında, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine oranla çok daha az sayıda bir oran açıklamasının sırrı nedir?
  4. Aşı konusunda birçok Avrupa ülkesi etkili bir aşının bulunması durumunda ülkeler ilk önce kendi vatandaşlarının bundan yararlanması için araştırma yapan aşı adayı ilaç şirketlerine para yatırıyor, onlara ortak oluyor veya sözleşme imzalıyor. Türkiye’nin bu konuda bir girişimi var mıdır? 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.